A név egy újabb, ezúttal geostacionárius pályára kerülő kínai navigációs műholdat takar, amely november 1-jén indult Hszicsangból.
A start magyar idő szerint 16:57-kor történt a déli Szecsuán tartományban levő indítóhelyről, egy Hosszú Menetelés-3B rakétával. Összeszámolni is nehéz, hogy ebben az évben hány műholddal bővítették már Kína navigációs műholdrendszerét. A Beidou a tervek szerint 2020-ra kell elérje teljes, globális lefedettséget nyújtó kiépítettségét. Ekkor 35 űreszközből áll majd. Közülük a többség, 27 darab közepes magasságú (a felszín felett kb. 21,5 ezer km magasan húzódó) pályáról sugározza rádiójeleit. Ezekből csak 2018-ban nem kevesebb mint 7 pár (14 új generációs műhold) indult eddig, és még egy páros startra lehet számítani november közepén. További három hold ugyancsak 55,5°-os hajlásszögű, de geoszinkron pályára kerül (magassága kb. 36 ezer km, ahol egy nap alatt kerüli meg az űreszköz a Földet). Ilyenből is indult már egy idén júliusban – igaz, az még a rendszer előző műholdgenerációjának képviselője volt. Végül öt Beidou műholdat helyeznek az Egyenlítő fölött 36 ezer km-re húzódó geostacionárius pályára. A most pályára állított példány ebbe a kategóriába tartozik.
A kínai navigációs műholdak teljes konstellációja. (Kép: Beidou)
A Beidou harmadik generációjába tartozó, G1Q jelzésű műhold starttömege 4,6 tonna volt. Végső pályamagasságát saját hajtóművei segítségével alakítja majd ki. Kínában az önálló, kettős (katonai és polgári) célú hely- és időmeghatározó műholdrendszer kiépítésével párhuzamosan nagy ütemben folynak az alkalmazásfejlesztések, többek között a távközlés, a tengeri halászat, a hidrológia felmérések, az időjárás-előrejelzés, a földmérés és térképezés, az erdészet, az energiaipar, a katasztrófa-elhárítás, a keresés és mentés területén, és számos más helyen – ahogyan az világszerte a globális navigációs műholdrendszerek használata esetén történik. A Beidou megfelelője az Egyesült Államok GPS, Oroszország GLONASSZ és Európa Galieo műholdrendszere. A nyílt elérésű navigáció jeleik révén mind a négy globális rendszer a világon bárki számára elérhető szolgáltatást is nyújt. A Beidou sem kivétel abban a tekintetben, hogy törekednek a rendszerek közötti kompatibilitásra. Ennek jegyében például a legújabb generációs Beidou műholdak már a GPS L1 és a Galileo E1 civil frekvenciáinak közelébe eső 1575,42 MHz-en sugározzák a szabadon elérhető B1 jeleiket, és a moduláció módját is egységesítik. Mindez megkönnyíti a vevőberendezések fejlesztőinek dolgát, hogy egyszerre több rendszerre támaszkodó eszközöket készítsenek a felhasználók számára.
A mostani volt Kínából az idei 32. űrindítás. (Ezek közül egy magánfejlesztésű rakéta startja nem járt sikerrel.) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Unalomig Beidou
Beidou műholdpáros indult
Új navigációs műholdpáros Kínából
Két Beidou Kínából
Egy napon belül két kínai start
Beidou műholdpáros, idén harmadszor
Újabb két Beidou
Két kínai navigációs műhold indult
A Beidou-3 G1Q műhold startja (nasaspaceflight.com)