Új műholdat indítottak az orosz globális navigációs műholdrendszer frissítésére.
Mivel GLONASSZ katonai kezelésben levő műholdrendszer – ahogy egyébként amerikai és kínai megfelelője, a GPS és a Beidou is –, ezért az új űreszköz a katonai műholdak esetén megszokott számozást kapott: Kozmosz-2529. A startot egy Szoyuz-2.1b hordozórakéta, a végső pálya kialakítását egy Fregat-M végfokozat végezte. Az indítás az észak-oroszországi Pleszeckből, november 3-án, magyar idő szerint 21:17-kor történt.
Az orosz navigációs műholdrendszer tagjai Uragan (jelentése: hurrikán) néven is ismertek. A mostani űreszköz az M sorozatba tartozik és Uragan-757 számozással szerepel. A GLONASSZ kezdetei óta ez volt a 137. műhold, az M sorozatban pedig a 48-adik. A rendszer közepes (bő 19 ezer km-es) magasságú Föld körüli pályákon, három pályasíkban elosztott műholdakkal pontos hely- és időmeghatározásra alkalmazható rádiójeleket sugároz. A globális lefedettséget 24 működő műholddal biztosítják. Új indításokra azért van szükség, mert az űreszközök működési időtartama véges, így a régebbi, már használhatatlanná vált (vagy hamarosan azzá váló) műholdakat pótolni kell. A frissen felbocsátott példány tervezett működési élettartama 7 év.
Egy 1415 kg tömegű GLONASSZ-M (Uragan-M) műhold. (Fantáziakép: Resetnyev)
Az orosz illetékesek nem közölték, hogy melyik régebbi GLNASSZ hold kiváltására készül az új példány. Találgatások szerint a 2007 decemberében pályára állított Uragan-723 (Kozmosz-2436) lehet az, amelyet korábban már kivontak az aktív szolgálatból, majd egy másik műhold későbbi meghibásodása miatt ismét bekapcsoltak. De előfordulhat, hogy inkább a rendszer legrégebb óta szolgáló, még aktív tagjainak, a 2006 decemberében együtt indult Uragan-716 és -717 (Kozmosz-2425 és -2426) műholdpárosnak az egyike vonul nyugdíjba. (Az akkor Proton-K rakétával pályára állított három műhold közül a harmadik már nem működik.)
A GLONASSZ kezdetei az 1970-es évek Szovjetuniójáig vezetnek vissza. Az első műhold 1982-ben állt pályára. Az amerikai GPS-re válaszul született, immár orosz fennhatóság alatt álló rendszer 1996-ban érte el teljes kiépítettségét. Az első generációs Uragan műholdak várható élettartama azonban csak meglehetősen rövid, 3 év volt. Így rövidesen olyan ütemben kezdtek tönkremenni, hogy nem voltak képesek őket időben pótolni. 2001-re tíz alá csökkent a használható űreszközök száma. A második generációs Uragan-M holdak kifejlesztésével és indításaik megkezdésével sikerült visszafordítani a folyamatot, a rendszer 2011 óta újra teljes kiépítettséggel üzemel. A következő, K jeű generáció két kezdeti példánya korábban már pályára állt. Jövőre a tervek szerint újabb Uragan-K holdakkal folytatják a GLONASSZ frissítését, Szojuz és Proton-M rakétákat is használva.
Legutóbb idén júniusban frissítették a GLONASSZ-t, egy mostanihoz hasonló, M sorozatú űreszköz indításával. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
GLONASSZ hold Pleszeckből
Új GLONASSZ-M műhold indult
15 év után megint teljes a GLONASSZ
Ha december 25., akkor GLONASSZ
A GLONASSZ három új holdja
Az újabb GLONASSZ hold indítása (nasaspaceflight.com)