Látva a műholdas távközlési piacon a Starlink műholdsereg okozta földrengésszerű változásokat, a földmegfigyelő cégek máris aggódnak a Starshield rendszer miatt.
Aggályaiknak a szeptemberben Párizsban tartott World Space Business Week keretében adtak hangot. A SpaceX 2022 végén jelentette be a Starshield programot, amelynek műholdjait elsősorban a nemzetbiztonsági igények kielégítésére szánták. A műholdak felbocsátása idén tavasszal kezdődött, az eddigi négy starttal október végéig már több mint 80 darabot állítottak pályára (lásd lent az eddigi indításokról hírt adó cikkeinket). Amint korábbi cikkeinkből is kiderül (azaz nem derül ki), a program nemzetbiztonsági jellegéből adódóan magukról a műholdakról nem sokat lehet tudni, annyi azonban bizonyos, hogy a kommunikációs berendezések mellett távérzékelő eszközök is helyet kapnak a fedélzetükön, amelyek feldolgozott adatait a SpaceX közlése szerint közvetlenül juttatják el a felhasználókhoz, további részleteket azonban nem közöltek.
Egyes földmegfigyeléssel foglalkozó cégek aggódnak a Starlink műholdsereg nemzetbiztonsági és földmegfigyelő kistestvére, a Starshield miatt, amelynek kiépítését idén kezdték el. (Kép: SpaceX)
A nyilvánosan rendelkezésre álló információ mennyisége csekély ugyan, de a műholdas távérzékelésben érintett cégek élénk érdeklődéssel figyelik a fejleményeket, és komolyan veszik a helyzetet. Bár a Starshield elsősorban nemzetbiztonsági célokat szolgál, az új műholdsereg megjelenése aggodalmat kelt az iparág szereplői körében, hiszen az iparág 2023. évi forgalma 6,6 milliárd dollár volt, amelynek mintegy kétharmada védelmi ipari megrendelőktől származott.
Paolo Minciacchi, a Telespazio alelnöke még súlyosabbnak ítélte a helyzetet. Szerinte egy olyan vállalkozóval állnak szemben, akinek rengeteg pénze van, és maga mögött tudhatja az USA kormányának támogatását, ezért egyetlen más cég sem veheti fel vele a versenyt. Minciacchi azt ajánlotta az egyes országoknak, hogy hozzák létre a Starshieldhez hasonló, önálló rendszereiket, mert az államok támogatása nélkül nem tudják felvenni a versenyt azzal a műhold-üzemeltetővel, aki az amerikai kormány támogatásával milliárd eurós befektetéseket hajthat végre.
Mások a Starshielddel való együttműködést látják a megoldásnak, mert a piac bővülése mindenkinek az érdeke. Egyesek szerint az ipar többet tehetne az iparág bővülése érdekében, amely terület éves forgalma előrejelzések szerint 2032-re elérheti a 9,2 milliárd dollárt. Egyetértetek abban, hogy a piacnak sokszínűnek kell maradnia, hogy a legváltozatosabb felhasználói igényeknek is eleget tudjanak tenni.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Újabb adag Starshield
Starshield: a harmadik adag
Tovább épül a Starshield
Indul a Starshield
Nemzetbiztonsági piac
A műholdas földmegfigyelésben utazó cégek aggódnak a Starshield miatt (Space News)