Az Országgyűlés mai ülésnapján lefolytatta az általános vitát az ESA-csatlakozásunkhoz szükséges három törvényjavaslatról.
Az Országgyűlés mai ülésnapján este 19:00–19:50 között általános vitában tárgyalta azt a három törvényjavaslatot, amely az ESA-csatlakozásunkhoz szükséges három dokumentum kihirdetését célozza. A három törvényjavaslat a következő:
A három törvényjavaslatot a nemzeti fejlesztési miniszter nevében Kara Ákos, az NFM államtitkára terjesztette az Országgyűlés plenáris ülése elé. Az előterjesztésben elmondta, hogy az űripar mindennapjaink részévé vált, és jelentősége egyre nő. Az űrtevékenység a legmagasabb technikai tudást megjelenítő iparággá vált. Csatlakozásunkkal a magyar űripari vállalatok is részt vehetnek az európai sikerekben.
Az előterjesztést követő vitában Bartos Mónika, a Fidesz vezérszónoka ismertette a csatlakozási folyamat jelentőségét, együttműködésünk történetét, jogi előzményeit, és a csatlakozás nyújtotta előnyöket. Kitért arra, hogy csatlakozásunk erősítik a hazai szereplők piacképességét. Józsa István, az MSZP vezérszónoka üdvözölte Magyarország csatlakozását az Európai Űrügynökséghez és méltatta az eddig elért imponáló szakmai eredményeket. Egyúttal kérdést tett fel az önkéntes programokban való részvételről és ennek anyagi vonzatáról, illetve megkérdezte, milyen nagyságrendű lesz az egyszeri belépési díj. Az MSZP teljes mértékben egyetért az ESA Alapokmányban megfogalmazott azon alapvető céllal, hogy elősegítse az európai államok közötti békés célú együttműködést az űrkutatás, az űrtechnológia fejlesztés és az űralkalmazások kidolgozása, hasznosítása területén. Az ESA-n belül folyó szoros együttműködést példaértékűnek állította egész Európa elé. Hangsúlyozta, hogy a XXI. században tudással lehet a legnagyobb hozzáadott értéket előállítani. Azt kérte a Kormánytól, hogy legalább kétévente adjon számot a Parlamentnek, milyen eredmények születtek a jelentős összegű közpénz felhasználása eredményeképpen. Hoffmann Rózsa, a KDNP vezérszónoka elmondta, hogy a tudás, az innováció, a fejlesztés pártja szívügye. Kiemelte, hogy az ESA stratégiai célja az európai űripar versenyképességének fenntartása. A szervezethez való csatlakozás rendkívüli lehetőséget biztosít hazánk számára is, mert az ESA révén a kis országok is bekapcsolódhatnak a költséges programokba. Rámutatott az újonnan csatlakozó országok számára kidolgozott felzárkóztatási program jelentőségére. Megemlítette a Kormány 1594/2014. (XI. 3.) számú határozatát, amely döntött ESA-csatlakozásunkról, intézkedett a csatlakozási folyamat lefolytatásáról és a tagságunkkal járó hozzájárulás finanszírozásáról. Egyed Zsolt, a Jobbik vezérszónoka elmondta, hogy XXI. századi pártként feltétlenül támogatják hazánk csatlakozását az ESA-hoz. Ugyanakkor kérte, hogy a csatlakozással járó költségeket számszerűsítse az előterjesztő államtitkár. Az előterjesztéssel kapcsolatban megkérdezte továbbá, hogy hosszú távon milyen költséget jelent a csatlakozás hazánk számára. Érdeklődött az ESA dolgozói számára az Alapokmányban biztosított mentességekről, továbbá az ESA saját dolgozói számára biztosított ellátórendszerekről. Megismételte, hogy a Jobbik támogatni fogja mind a három törvényjavaslatot. Józsa István ismételt felszólalásában annak fontosságát hangsúlyozta, hogy az űrkutatás eredményei és azok hasznosítása minél nagyobb teret kapjon a tömegtájékoztatásban, a médiában. Rámutatott a technológiai transzfer jelentőségére.
Kara Ákos államtitkár a vitát lezáró összegzésében megköszönte a frakciók támogatását, és újra hangsúlyozta a csatlakozás jelentőségét. Elmondta, hogy az ESA programokban való részvétel a Kormány megítélése szerint egyértelműen előnyös hazánk számára. Ezután válaszolt a frakciók szónokainak kérdéseire. Elmondta, hogy Magyarország a kötelező programokhoz a teljes ESA kötelező költségvetés 0,63%-ával járul hozzá. A belépési díj összege 3,5 millió euró, amelyet három év alatt kell kifizetni. A 2016. évi költségvetésben 2,351 milliárd forint jelenik meg erre a célra. Az önkéntes programokba történő bekapcsolódásra 2016. őszén nyílik meg először a lehetőség. A csatlakozás eredményeképpen a Kormány új munkahelyeket, nagyobb adóbevételeket vár. Az ESA munkavállalóit illető mentességre vonatkozóan azt válaszolta, hogy azok a nemzetközi szervezeteknél szokásos mentességek. Csatlakozásunkat fontos, történelmi lépésnek nevezte.
A törvényjavaslatok szövege, benne az ESA Alapokmány, a Biztonsági Megállapodás, valamint a Hordozórakéta Nyilatkozat teljes angol és magyar nyelvű szövegével, az Országgyűlés honlapján elérhető.
Az általános vitát követően – ha a megadott határidőig nem érkeznek módosító javaslatok – várhatóan a parlament jövő heti ülésének napirendjére tűzik a törvényjavaslatokról szóló zárószavazást. A szavazás kimeneteléről portálunkon hírt adunk. Ennek kedvező kimenetele esetén a törvények szövege – benne a három fontos dokumentummal – a Magyar Közlönyben lesz hozzáférhető (ezek tanulmányozását mindenkinek ajánljuk, aki a jövőben részt kíván venni ESA együttműködésekben). Ezt követően a három dokumentum hazai jogrendbe történt illesztéséről szóló okiratot Magyarország képviselőjének letétbe kell helyeznie a francia Külügyminisztériumban. A letétbe helyezés napjától (nem pedig a Csatlakozási Megállapodás februári aláírásától, mint azt sokat tévesen gondolták) válik hatályossá hazánk ESA-csatlakozása. Azon a napon válik majd Magyarország az Európai Űrügynökség teljes jogú, 22. tagállamává. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
– Az Európai Űrügynökséget létrehozó Alapokmány kihirdetéséről
– Az Európai Űrügynökséget létrehozó Alapokmány részes államai és az Európai Űrügynökség között a minősített információk védelméről és cseréjéről szóló megállapodás kihirdetéséről (Biztonsági Megállapodás)
– Az egyes európai kormányok az Ariane, a Vega és a Szojuz hordozórakétáknak a Guyana Űrközpontból történő hasznosításáról szóló nyilatkozatának kihirdetéséről (Hordozórakéta Nyilatkozat)
ESA-tagság: szerződés aláírva!
ESA-csatlakozás: a megállapodás szövege
GYORSHÍR: Kormányhatározat az ESA-csatlakozásunkról
Képes beszámoló az Űrkutatás Napjáról
Az Országgyűlés 2015. október 5–7-i ülésének napirendje
Törvényjavaslat az ESA Alapokmány kihirdetéséről (T/6399)
Törvényjavaslat az ESA minősített információk cseréjéről szóló megállapodás kihirdetéséről
Törvényjavaslat az ESA hordozórakétái hasznosításáról szóló nyilatkozat kihirdetéséről