Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az Ax-4 küldetés: magyar űrhajóssal
(Rovat: HUNOR, Az űrállomás és az USA - 2024.08.02 22:00.)

Amit ma az amerikai, lengyel, indiai és a magyar űrhajós tervezett közös repüléséről tudni lehet.

A Lengyel Űrügynökség (POLSA) ma kiadott sajtóközleményéből kiderült, az újabb magyar űrhajós milyen személyzet tagjaként indul majd a világűrbe. Tegnap még arról szóltak a hírek, hogy Kapu Tibor és tartaléka, Cserényi Tibor elindultak Houstonba. Ma – az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan 75. születésnapján – pedig napvilágot látott az Axiom Mission 4 (vagy Ax-4) személyzetének összetétele.

A Lengyel Űrügynökség (POLSA) weboldalán megjelent sajtóközlemény szerint a 64 éves Peggy Whitson amerikai veterán űrhajósnő lesz a parancsnok. Ő 38 éves űrkutatási és tudományos tapasztalattal rendelkezik a NASA-nál, és jelenleg az Axiom Space űrprogramjának igazgatójaként dolgozik. (A képen a bal felső sarokban.) A veterán jelző természetesen nem az életkora miatt illeti meg, hanem azért, mert ez már az 5. űrrepülése lesz. Amerika legtapasztaltabb űrhajósa ő, hiszen összesen 675 napot töltött az űrben, többet, mint bármely más amerikai űrhajós a világon. Tíz űrsétája során pedig több mint 60 órát dolgozott az űrhajón kívül is az űrben. (Az abszolút rekordokat egyébként orosz űrhajósok tartják. Valerij Poljakov 438 napot töltött egyhuzamban a Mir űrállomáson. A kumulatív rekord pedig Gennagyij Padalka űrhajósé, aki öt űrrepülés során összesen 879 napot töltött az űrben. [Kiegészítés: A jelenleg is a Nemzetközi Űrállomáson dolgozó Oleg Kononyenko már most is 1000 napnál többet töltött a világűrben, de küldetése várhatóan csak szeptemberben ér véget, a pontos rekord tehát akkor lesz „végleges”. – A szerk.])


Peggy Whitson több mint 38 éves űrkutatási és tudományos tapasztalattal rendelkezik a NASA-nál, jelenleg az Axiom Space űrprogramjának igazgatójaként dolgozik. (A képen a bal felső sarokban.)

Whitson az Iowa Wesleyan Egyetemen biológiából és kémiából, a Rice Egyetemen pedig biokémiából doktorált.

Sławosz Uznański lengyel űrhajós 1984. április 12-én született Łódźban. Mérnöki diplomája van, 2011-ben egy francia egyetemen kitüntetéssel szerzett doktori fokozatot. Dolgozott a CERN-nél is, majd 2023 óta az Európai Űrügynökségnél (ESA) projektűrhajósként dolgozik. Mirosław Hermaszewski után, aki 1978-ban járt az űrben, ő lesz a második lengyel űrhajós. (A képen a bal alsó sarokban.)

Az India Today hírportál szintén ma jelentette be, hogy az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO, Indian Space Research Organisation) Emberes Űrrepülési Központja megállapodást kötött az amerikai Axiom Space vállalattal a közelgő Axiom-4 küldetéséről. Február 27-én Narendra Modi miniszterelnök nyilvánosságra hozta a négy űrhajós nevét: Prashanth Balakrishnan, Ajith Krishnan, Angad Pratap és Shubhanshu Shukla. (A képen a jobb felső sarokban.) Ma kiderült: Shubhanshu Shukla lesz az első számú jelölt. India űrgazdasága ötszörösére nőtt az elmúlt tíz évben. 2014 óta 400 műholdat indított az ISRO, szemben azzal, hogy az előző évtizedben mindössze 33-at.

Shubhanshu Shukla 1985. október 10-én született Lucknowban, katonai főiskolát végzett, 2006 óta vadászgéppilóta és tesztpilóta is. Közel 2000 órát repült, Szu-30 MKI, MiG-21, MiG-29, Jaguar, Hawk, Dornier és An-32 gépeken. Shubhanshu Shuklat lesz india második űrhajósa, Rakesh Sharma után, aki 1984-ben még szintén az Interkozmosz programban járt a Szaljut-7 űrállomáson.

Az Ax-4 küldetés tagja lesz Kapu Tibor is. Az 1991-ben Nyíregyházán született mérnök a személyzet legfiatalabb tagja lesz. (A képen a jobb alsó sarokban.) Az Ax-4 a floridai Kennedy Űrközpontból egy Falcon-9 Block-5-ös hordozórakétával a SpaceX Crew Dragon űrhajó fedélzetén indul majd 14 napos űrrepülésre a Nemzetközi Űrállomásra. A hivatalos oldalakon az űrrepülés időpontjaként mindenhol 2024. októberi dátum szerepel. Ez azonban – már csak a felkészülési időt tekintve is – kizárt. Leghamarabb is egy 2025. első negyedévi indulás jöhet számításba.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024