Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
A Columbia-jelentés (5. rész): Ajánlások A vizsgálati jegyzőkönyvben a Gehman-bizottság 29 ajánlást adott a NASA-nak. Ezek közül tizenötöt még a repülések újraindítása előtt végre kell hajtani. Sorozatunk jelen részében bemutatjuk ezt a 15 ajánlást. Addig tehát nem indulhat újra űrrepülőgép a világűrbe, amíg az alábbi ajánlások mindegyikét végre nem hajtják.
A külső hajtóanyagtartály szigetelő burkolatáról elszabaduló törmelék lehullásának megakadályozására egy fejlesztési program elindítása. Különös tekintettel kell lenni az orbitert a tartályhoz rögzítő tartórudazat környezetére.
Az űrrepülőgép startját rögzítő fényképező rendszert modernizálni kell, hogy legalább három használható nézetet adjon a rendszerről, a felemelkedés pillanatától legalább a szilárd hajtóanyagú rakéták leválásáig, bármely lehetséges indítási irány esetére. A felvevő rendszerek működőképessége legyen az indítások szükséges feltétele. Meg kell fontolni repülőgépek vagy hajók használatát, hogy azokról még több nézetből lehessen követni a rendszer mozgását.
Ellenőrizni és minősíteni kell a használt illesztőcsap-megfogó rendszert.
Biztosítani kell, hogy a minden munkafázisnál legalább két alkalmazott legyen jelen.
A Kennedy Űrközpont Minőségbiztosítása és az űrrepülőgépeket szerződés alapján üzemeltető United Space Alliance (USA) cégnek vissza kell térnie az ipari szabványként alkalmazott idegen tárgy megnevezéshez, és meg kell szüntetnie a statisztikailag félrevezető kettős megnevezést.
Az űrrepüléseknek egy olyan ütemterv szerint kell zajlania, amely az elérhető erőforrásokkal összhangban van. Bár a határidők fontos vezetési eszközök, a határidőket rendszeresen felül kell vizsgálni, hogy az azok által esetlegesen létrehozott többletkockázatot a felelősök felismerjék, megértsék, és biztosak legyenek benne, hogy a tockázat még elfogadható.
Meg kell valósítani egy képzési programot, amelynek keretében az űrrepülőgépes küldetéseket vezető csoport (Mission Management Team) megtanulja kezelni a start után jelentkező vészhelyzeteket.
Részletes tervet kell készíteni, hogy a NASA miként fog működtetni egy műszaki-mérnöi hatóságot, egy független biztonsági programot, és egy átszervezett integrációs irodát. Ezek működéséről a NASA-nak évente jelentést kell készíteni a Kongresszus számára.
Minden olyan rendszer végső állapotát fényképekkel kell rögzíteni, amely eltér a tervezési dokumentációtól (rajzoktól). A fényképeket digitalizálni kell, hogy szükség esetén azonnal elérhetők legyenek a Föld körüli pályán történő hibaelhárításhoz. Folytatjuk... | |||
|