Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Új GPS hold Delta-4 rakétával
(Rovat: A GPS rendszer, Navigáció és térképészet - 2014.02.21 12:15.)

Az amerikai műholdas navigációs rendszer legújabb frissítése a floridai Cape Canaverelről indult.

A GPS (Global Positioning System, globális helymeghatározó rendszer) Block 2F-5 jelzésű űreszközét, vagyis a 2F műholdsorozat ötödik darabját egy Delta-4 hordozórakétával állították 20 ezer km magas Föld körüli pályára. A start magyar idő szerint február 21-én 2:59-kor történt (Floridában ekkor még 20-án este volt). Ez volt a Delta-4 rakétatípus huszonötödik indítása.


A GPS Block 2F-5 műhold, még a gyártócsarnokban. (Kép: Boeing)

Az ULA (United Launch Alliance) vállalat szervezésében eddig főleg amerikai kémműholdakat, a légierő számára távközlési holdakat, a NASA megrendelésére meteorológiai űreszközöket állítottak pályára. A GPS Block 2F műholdak közül az elsőt (2010 májusában), a másodikat (2011 júliusában) és a harmadikat (2012 októberében) is így juttatták a világűrbe. A kivétel az előző, 2F-4 jelű hold volt, amelyhez tavaly májusban egy Atlas-5 rakétát használtak. A GPS eddigi legmodernebb, Block 2F sorozatából összesen 12 példányt épít a Boeing cég, a navigációs műholdrendszert fenntartó amerikai hadsereg (pontosabban a légierő) megrendelésére. A mostani volt az idei évben az első a júliusig tervezett három új GPS start közül, amelyekkel fel szeretnék gyorsítani a rendszer modernizálását, az elöregedő régebbi műholdak pótlását.


Egy 1630 kg tömegű GPS Block 2F sorozatú műhold a Föld körül. (Fantáziakép: U.S. Air Force)

A GPS Block 2F holdak a korábbi generációkhoz képest pontosabb hely-, sebesség- és időmeghatározó méréseket tesznek lehetővé. A fedélzeti számítógépeik könnyebben átprogramozhatók, a katonai alkalmazásra szánt jeleik jobban ellenállnak az esetleges zavarásnak, valamint a polgári repülés igényeinek kielégítésére bevezetett új navigációs jelet is sugároznak. Napjainkra a GPS világszerte elterjedt, az egyik legismertebb és legszélesebb körben használt műholdas alkalmazás. Messze túlnőtte eredeti katonai célját. Szolgáltatásait például a szárazföldi, légi és vízi közlekedésben, a mezőgazdaságban, a turizmusban, a környezetvédelemben, a katasztrófa-elhárításban, a földmérésben, a tudományos kutatásban, de még a pénzügyi szektorban is használják, ahol a tranzakciók pontos időszinkronizációjához alkalmazzák.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024