Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Korallzátony a Csendes-óceánban
(Rovat: A hét képe, Környezetünk védelme - 2009.05.02 09:00.)

A Francia Polinéziához tartozó Tetiaroa-szigetet a Nemzetközi Űrállomásról készült fényképen láthatjuk.

A sziget Tahiti közelében, a Csendes-óceán déli részén található. A jellegzetes, körhöz hasonló alakú korallzátony összesen tizenhárom kisebb szigetecskéből áll. A szigetgyűrűt zöld növényzet, valamint a partok közelében világos színű homok borítja. A zátonyok úgy keletkeznek, hogy a vulkáni eredetű, a tengerből kiemelkedő szigeteken megtelepednek a korallok. Az erózió és a süllyedés miatt a vulkanikus sziget idővel eltűnne a vízfelszín alatt, de a korallok mészvázaiból folyamatosan épülő zátonyok miatt van egy felfelé növekedés is. Így végül a központi rész eltűnik – helyén kialakul egy sekély vizű lagúna –, marad a szigetecskék gyűrűje. A képen a lagúna vize világos színe alapján jól megkülönböztethető a környező óceán mélykék vizétől.


A Tetiaroa-sziget képe 2009. január 27-én készült a Nemzetközi Űrállomásról. (Kép: NASA / JSC)

A sziget déli részén madárvédelmi rezervátumot alakítottak ki (Tahuna Rahi). A hely mégsem erről híres: 1966-67-ben a híres filmszínész, a néhai Marlon Brando vásárolta meg a francia polinéziai kormánytól. A kis szigetek szárazföldjei ugyan az ő magántulajdonába kerültek, de a hatóságok fenntartották az ellenőrzés jogát a korallzátonyok és lagúnák felett. A kb. 8 km széles sziget tulajdonjoga Brando 2004-es halála után más magánszemélyekre szállt. A jelenlegi tervek szerint luxus üdülőparadicsom épülne a területen.

A Tetiaroa-szigetet jelenleg csak hajóval lehet megközelíteni. A repülőgépes leszállópályát – amely a képen bal alsó részen látható csík – 2004 óta biztonsági okokból nem használják.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024