Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Szárazság Amazóniában
(Rovat: A hét képe, Időjárás és előrejelzése - 2010.12.15 07:15.)

Míg itthon a belvíz okoz gondot, a világ másik felén, Dél-Amerikában, az Amazonas medencéjében rekordszárazság van. Műholdképek segítségével mutatjuk be a jeleit.

Idén december 3-án az Amazonas egyik legnagyobb mellékfolyója, a Rio Negro torkolatánál, a brazíliai Manaus városánál 13,63 m-es értéket mutatott a vízmérce. Ez az eddigi legalacsonyabb vízállás, méghozzá mindössze 16 hónappal azután, hogy ugyanitt 29,77 m-es rekordmagasságban volt a víz. A NASA Terra földmegfigyelő műholdjának MODIS műszerével készítették az alábbi képpárt. Alul az idei felvétel, fölötte összehasonlításul a két évvel ezelőtti, ugyanarról a területről.



A hamis színezésű műholdfelvételek közül a felső 2008. december 9-én, az alsó 2010. december 10-én készült. A különböző látható és infravörös hullámsávokban készült képeket úgy kombinálták, hogy a növényzettel borított felszín zöld, a nagy hordaléktartalmú víz világoskék (az Amazonas, lent), a tiszta víz sötétkék (Rio Negro, balra fent és középen) legyen. Manaus városa a két folyó összefolyásánál világosbarna. A kékesfehér foltok felhők. (Képek: MODIS Rapid Response Team / NASA GSFC)

A képek összevetésével jól látható, hogy mennyire megváltoztak a vízfolyások. A Rio Negro lényegesen kisebb 2010-ben, mint 2008-ban. Különösen feltűnő Manaustól északnyugatra a mellékágak átalakult rendszere: közülük egy csomó el is tűnt. Nem csak a Rio Negro, de a képen látható többi víz – az Amazonast is beleértve – összehúzódott, helyenként szigetek bukkantak elő. Az alacsony vízállás gondot okoz a helyieknek. A települések ellátását ugyanis elsősorban vízi szállítással oldják meg, s most ebben fennakadások vannak.

A mostani szárazság csak néhány évvel követi a 2005-öst, amit akkor évszázados rekordnak könyveltek el. Kiváltó oka közvetve az Atlanti-óceán trópusi vizeinek az átlagosnál lényegesen magasabb hőmérséklete. Ez megváltoztatta a szokásos időjárást, északabbra terelve az esőzést, és szárazon hagyva az Amazonas vidékét. A szárazságot kísérő alacsony páratartalom és a magas hőmérséklet kiterjedt tüzeket és légszennyeződést is okozott.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024