Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
MEGFEJTÉS: Discovery, ISS, Leonardo Hétfői rejtvénykérdésünkben azt kellett kitalálni, hogy hol repült a Nemzetközi Űrállomás (ISS) a Leonardo modul csatlakoztatása idején, és mi látszott épp akkor alatta, a Földön. Információul egy képsorozatot lehetett használni, illetve esetleg azt a tényt, hogy az immár állandó helyére került tárolómodul 2011. március 1-jén, magyar idő szerint 16:05-kor csatlakozott az ISS-hez.
Az összekapcsolásról készült egyik pillanatfelvétel. (Kép: NASA HDTV)
Kérdéseink a következők voltak:
A megoldások:
A Nemzetközi Űrállomás átvonulási térképei az összekapcsolás időpontjában:
A felső képen az összekapcsolódás helye azonosítható be, az ábrán megadott időpontok a helyi zónaidőt mutatják. Az alsó képen a további átvonulás látható: az űrállomás a sikeres összekapcsolás után pár perccel Olaszország felett repült, majd Magyarország felett is átvonult. (Képek: Heavens-Above GmbH)
Érdekességként megemlítjük, hogy 2011. március 7-én a Nemzetközi Űrállomás és az onnan éppen távozó Discovery közel azonos pályán repült végig Afrika nyugati partvidéke felett, miután az űrrepülőgép levált az űrkomplexumról. A szeparációs folyamat befejezése után a két űreszköz még több mint két napig tandemben repült tovább, Magyarország feletti átvonulásukat a naplemente utáni néhány perces időszakokban szabad szemmel is látni lehetett. A következőkben a repülésről készült pillanatfelvételeket láthatnak, köztük a kérdésünkben szereplő Kanári-szigetekről készült képet is.
A Discovery távolodik az űrállomástól, megkezdődik a szeparációs folyamat.
A Discovery Afrika nyugati, sivatagos partvidéke fölött repül.
A képen balra a Kanári-szigetek felhőkkel borított szürke foltjai láthatók, ahol az eltelt hat nap után már egészen eltérő áramlási viszonyok alakultak ki. (Képek: NASA HDTV)
A helyes megfejtők között egy igazi űrhajós vonatkozású „csemegét”, egy ritka, mindössze 300 példányban készült emléklapot sorsoltunk ki. Ezt a Magyar Asztronautikai Társaság készítette 2005-ben, a magyar űrrepülés 25. évfordulója alkalmából. Rajta az akkor megjelent postabélyeg és postai emlékbélyegző, valamint különlegességként két űrhajósunk, Farkas Bertalan és Magyari Béla eredeti, saját kezű aláírása is szerepel. A szerencsés nyertes Mészáros András, akinek az emléklapot postán juttatjuk el. Nyereményéhez gratulálunk!
Olvasóink a közeljövőben sem maradnak fejtörő nélkül. A jövő héten, az ünnep után újra jelentkezünk a Magyar Űrkutatási Iroda által felajánlott magyar nyelvű Iskolai Űratlaszért folyó rejtvénysorozatunk következő fordulójával is.
| |||
|