Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A 45-ös és a többi dűne
(Rovat: A hét képe - 2013.05.12 08:15.)

Űrfelvétel Namíbiáról, ahol a homoktenger találkozik a víz hűlt helyével.

A koreai KOMPSAT-2 távérzékelő műhold 2012. január 7-ék készítette ezt a festményszerű felvételt. A helyszín Afrika délnyugati partvidéke, ahol a Namíb-sivatag – Földünk legrégibb sivataga – mintegy 2000 km-en át húzódik az Atlanti-óceán partvidékén, Angolától kezdve Namíbián át egészen a Dél-Afrikai Köztársaság területéig.


(Kép: KARI / ESA)

A sivatag jellegzetes látványát a homokdűnék határozzák meg. Némelyikük akár a 300 m-es magasságot is eléri. A fenti űrfelvételen a kékes és fehér színű területek egy időszakos vízfolyás medrét mutatják. Víz csak akkor kerül ebbe a folyóba, ha az innen keletre fekvő hegyekben nagy ritkán hirtelen jelentős mennyiségű eső hullik. A gyér növényzetet jelző sötét foltok a kiszáradt folyó medrének közepe táján sorakoznak. A szélen a világító fehér felszín a sólerakódásokat jelzi.

A folyóvölgyön át vezet egy út, amelynek a 45. kilométerénél (a kép bal alsó részén, illetve alul kinagyítva) egy rövid kitérő látható, amely egy kör alakú parkolóhelyben végződik. Ez itt a 45-ös dűne, az erre járó turisták kedvelt megállóhelye. A 170 m magas alakzatot népszerű fotótéma, különösen kora reggel vagy késő délután, amikor alacsony napállásnál a dűne egyik fele teljesen árnyékba borul. Ezen a felvételen a nyugati oldalon látható némi árnyék, ami arra enged következtetni, hogy a koreai műhold késő délelőtt készítette a képet.



A nevezetes 45-ös dűne, egy helyszíni fotón. (Kép: pictify.com)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024