Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Algavirágzás az Arab-tengeren
(Rovat: A hét képe - 2016.02.20 08:15.)

A monszun felkavarja a tenger vizét, a sivatag felől fújó szél pedig tápanyagokat hord a vízbe, ezért a téli időszak jellemzője az algák elszaporodása.

A NASA Suomi NPP (National Polar-orbiting Partnership) műholdjának látható és infravörös tartományban működő, képalkotó radiométere (VIIRS, Visible Infrared Imaging Radiometer Suite) december 21-én készítette az itt bemutatott felvételt az Arab-öböl északi részéről. A kép bal szélén az Arab-félsziget keleti csúcsa (Omán) látható, északon Irán és Pakisztán, jobbra pedig India Gudzsarát állama helyezkedik el. A képet a VIIRS műszeregyüttes vörös, zöld és kék színképsávjaiban végzett megfigyeléseiből állítottak össze, amit a klorofillmérések eredményével is kiegészítettek. Többlépéses képfeldolgozással tették láthatóvá az algavirágzás finom részleteit.


Algavirágzás az Arab-tengeren. (Kép: Hyperwall)

Az Arab-tengeren ebben az időszakban a téli monszun okozza az algavirágzást. A délnyugati nyári monszun ilyenkor irányt vált, és télen északkelet az uralkodó szélirány. A változás megkeveri a tengeráramlásokat, ami a mélyből felhozza, a part menti öblökből pedig bemossa a tápanyagokat. Ezen kívül a megváltozott irányú szél sok port sodor magával Délnyugat-Ázsia sivatagos vidékeiről, és azt a tenger fölé szállítja. Ez a por sok olyan ásványi tápanyagot (nitrátokat, foszfátokat és vasat) tartalmaz, amelyek elősegítik a fitoplankton növekedését. A porviharok tehát megtermékenyítőleg hatnak a tengeri élővilágra, ennek köszönhető a téli algavirágzás.


A NASA Suomi NPP műholdja. (Kép: NASA / Goddard Scientific Visualization Studio / Ryan Zuber)

A Suomi műholdnak megtévesztő neve ellenére nem sok köze van Finnországhoz. A műhold Verner Edward Suomi (1915–1995) emlékére és tiszteletére kapta a nevét. Suomit a műhold-meteorológia atyjának, de legalábbis egyik legjelentősebb úttörőjének tartják. Finnországhoz annyi köze van, hogy finn bevándorló szülők gyermekeként látta meg a napvilágot – de már az Egyesült Államokban született. A Wisconsin–Madison Egyetemen ő volt az egyik alapítója annak az Űrtudományi és Űrmérnöki Központnak, ahol éppen fél évszázada az első kísérleti meteorológiai műhold, az ATS–1 készült.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024