Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Szokatlan látvány
(Rovat: A hét képe - 2021.03.21 07:15.)

Érdekes képet készített egy űrfelvételekről jól ismert tájról a Nemzetközi Űrállomás egyik űrhajósa.

A felvételt Andrew Morgan készítette 2019 augusztusában a Cupola középső, nagy ablakán keresztül. Morganről érdemes megemlíteni, hogy azon kevesek közé tartozik, akik háromnegyed évet töltöttek az ISS-en. Eredetileg a szokásos féléves küldetésre indult a NASA űrhajósa, de részben a Szojuz MSZ–10 2018. októberi sikertelen repülése miatt a küldetéseket átszervezték, így Morgan a 60/61/62. személyzetek mindegyikének tagja lett, és csak 271 világűrben töltött nap után, tavaly áprilisban tért haza első űrrepüléséről.


Az ISS060-E-37265 számú felvételt 2019. augusztus 18-án készítette az ISS 60. személyzetének egyik űrhajósa, Nikon D5 digitális fényképezőgéppel, 16 mm-es fókuszú halszemoptikával. (Kép: NASA Earth Observatory, NASA/JSC Gateway to Astronaut Photography of Earth)

A felvétel különlegessége, hogy készítéséhez Morgan a fedélzeten található optikák közül azt a 16 mm fókuszú halszemobjektívet használta, amellyel ritkábban készítenek felvételeket az űrhajósok. Az objektív nagy látószögének köszönhetően a képen a Nílus deltájától és egyiptomi szakaszának jelentős részétől a Vörös-tengeren, a Sínai-félszigeten és a Földközi-tenger délkeleti partvidékén keresztül a Közel-Kelet délnyugati részéig igen nagy terület látható. A kép bal szélén egy Szojuz űrhajó, jobbra pedig a Canadarm robotkar látszik.

A Nílus deltája ott alakult ki, ahol a folyó a Földközi-tengerbe ömlik. Ott és a Nílus mentén található termékeny talaj sötétebb színe élesen elüt a környező sivatag világosabb színétől. A már Ázsiához tartozó Sínai-félsziget két oldalán a Szuezi-öböl és az Akabai-öböl látható, majd észak felé haladva a történelmi Levante vidékét látjuk. A területen ma Szíria, Libanon, Jordánia, Izrael és Palesztina helyezkedik el. Északabbra a felhőktől délre jól látszik a Holt-tenger, amely a Föld legmélyebben fekvő szárazföldi területe (430 méterrel a tengerszint alatt), maga a „tenger” pedig a Föld egyik legsósabb víztömege. Még északabbra a Genezáreti-tó látszik, amelyet egy korábbi cikkünkben mutattunk be.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024