Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Színes tavak Valaha egyetlen tó volt, de részekre szakadt, és darabjai eltérő fejlődési utat jártak be, amit ma különböző színük jelez. Több tízezer évvel ezelőtt, a pleisztocén végén és a holocén elején a képen látható három, Etiópiában fekvő tó helyén egyetlen, hatalmas beltenger, a Galla-tó vize hullámzott. (Sőt a Galla-tóhoz tartozott a csak az alsó képen látható, a három színestől északabbra fekvő Ziway- [Zway-, Hora-Dambal- vagy Dambal-] tó is.) Később a nagy víztömeg vízszintje a tektonikai mozgások és a megváltozott csapadékviszonyok következtében süllyedni kezdett. Pontosabban, a felszín felfelé nyomult, ami megváltoztatta a tavat tápláló folyók irányát, a Galla-tó zsugorodni kezdett. Mintegy 2000 évvel ezelőtt a folyamat eredményeképpen megjelent a három különálló tó, a Shala-, az Abijata- (Abijatta-) és a Langano-tó. Amint a Landsat–8 felvételén látható, a három tó a közös eredet ellenére ma szembeötlően eltérő látványt nyújt. A különbség vizük kémiai sajátosságaiban is tükröződik.
A NASA Landsat–8 műholdja OLI műszerének 2022. március 29-i felvétele az afrikai Nagy-hasadékvölgy etiópiai szakaszának három taváról. A tavak Addis Ababától délre, a fővárostól mintegy 150 km távolságban helyezkednek el. (Kép: NASA Earth Observatory, Joshua Stevens; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
A három tó közül a Shala-tó a legnagyobb és legmélyebb, vize egy körülbelül 3,5 millió évvel ezelőtt beomlott vulkáni kalderát tölt ki. A közelében számos meleg vizű forrás és fumarola található, ezért a tó vize szokatlanul meleg és sós, foszfátban gazdag. A szikes tavak közé sorolják, mert vize erősen lúgos kémhatású (nagy pH-jú). Sok más szikes tóhoz hasonlóan a Shala-tó is – a szokatlan viszonyok ellenére – biológiailag produktív, sokféle mikroorganizmus mellett apró rákoknak és flamingócsapatoknak ad otthont. Az 1558 méter tengerszint fölötti magasságban fekvő tó 28 km hosszú és 12 km széles, felszíne 329 km2. Bár területét tekintve a hasadékvölgy etiópiai tavai közül csak a negyedik legnagyobb, ám 266 méteres legnagyobb mélységével a legmélyebb és a legnagyobb víztérfogatú közülük.
A Langano-tó édesvizű, főként a kelet felől érkező folyók táplálják. Ezek vize általában gazdag a közeli hegyekből származó, vörösesbarna üledékben, ennek köszönheti maga a tó is jellegzetes barna színét. Népszerű fürdőhely, elsősorban azért, mert szódát (nátrium-karbonát) tartalmazó vizében nincs jelen a bilharziát (bilharziózist, schistosomiasist) okozó parazita, illetve az azt hordozó édesvízi csigafaj. A 26 km hosszú, 15 km széles tó legnagyobb mélysége csak 46 méter, felszíne 230 km2.
A három tó közül az Abijatta-tó a legsekélyebb és legváltozékonyabb, legnagyobb mélysége mindössze 14 méter. Zöld színét valószínűleg a vizében élő fitoplankton adja. A Landsat műholdak régebbi felvételeivel összehasonlítva megállapítható, hogy a tó felszíne az 1970-es évek óta több mint egyharmadával csökkent, annak következtében, hogy átlagos vízmélysége 13 méterről 7 méterre csökkent.
A tavak tágabb környezete látható a teljes felvételen, amelynek kivágott részlete a fenti kép. A három „színes” tótól északra a Zway-tó látható, amely a földtörténeti múltban ugyancsak az egykori Galla-tó részét alkotta. Délebbre a kisebb Awasa-tó látható, a tavak kirajzolják a Nagy-hasadékvölgy etiópiai szakaszát. (Kép: NASA Earth Observatory, Joshua Stevens; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
| |||
|