Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Kitört a Mauna Loa A világ legnagyobb működő tűzhányója, a Hawaii-szigeteken található Mauna Loa négy évtized pihenés után novemberben ismét kitört. Az aktivitás első jelei 2022 októberében mutatkoztak, amikor az USA Geológiai Szolgálata (USGS) mérései szerint tízszeresére nőtt a kis földrengések gyakorisága a vulkán csúcsán található kaldera alatt, ami a magma földalatti mozgásának volt a következménye. A rengések 2022. november 27-ig folytatódtak, amikor helyi időben 23:30-kor az újonnan keletkezett repedéseken keresztül elkezdett a felszínre ömleni a láva. A legtöbb lávaszökőkút csak néhány méter magasságig dobta ki az anyagot, bár egyesek magassága elérte a 30–60 métert. A láva kiömlésének üteme másnap csökkent, miközben északkelet felé újabb repedések nyíltak. Múltbeli tapasztalatok alapján a Mauna Loa kitörései jellemzően néhány hétig tartanak. A kitörés fényét és a kidobott anyagot a NASA és a NOAA műholdjai több száz kilométer magasságból örökítették meg. A kitörésről a NASA és a NOAA Suomi NPP műholdja november 28-án 2:25 helyi időkor (12:25 UTC) a VIIRS sugárzásmérő (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite) éjjel-nappali sávjában készítette a bemutatott felvételt.
A NASA és a NOAA Suomi NPP műholdjának 2022. november 28-án 2:25 helyi időkor (12:25 UTC) a VIIRS sugárzásmérő éjjel-nappali sávjában készített felvétele. Összehasonlításképpen a felső képen ugyanez a terület a kitörés kezdete előtti állapotban, egy 2022. október 29-i felvételen látható. A november 28-i képen vékony felhők szórják a kitörés és a városok fényét. (Kép: NASA Earth Observatory, Joshua Stevens; VIIRS Suomi National Polar-orbiting Partnership)
A kitörés során a levegőbe kerülő gázok egyike a szúrós szagú kén-dioxid (SO2), amely a levegő oxigénjével és a vízpárával reakcióba lépve a vognak (volcanic smog) nevezett szürke, vulkanikus ködöt hozza létre. A térképen a kén-dioxid eloszlása látható a középső troposzférában az ESA Sentinel–5P TROPOMI (Tropospheric Monitoring Instrument) műszerének mérései alapján. Hasonló méréseket végeztek más műholdak is, a NASA Aura műholdja a TROPOMI elődjének számító ózonmonitorozó OMI-vel (Ozone Monitoring Instrument), illetve a Suomi NPP, a NOAA–20 és a NOAA–21 műholdak az OMPS (Ozone Mapping and Profiling Suite) ózontérképezővel.
A kén-dioxid eloszlása a középső troposzférában a Mauna Loa kitörése nyomán, 2022. november 28-án a Hawaii-szigetek térségében, a szigetcsoporttól északkeletre. A térkép az ESA Sentinel–5P TROPOMI (Tropospheric Monitoring Instrument) műszerének mérései alapján készült. (Kép: NASA Earth Observatory, Joshua Stevens; módosított Copernicus Sentinel-5P adatok (2022), feldolgozás: European Space Agency)
A Mauna Loa november végi kitörése a vulkanológusok osztályozása szerint nem a robbanásos (explozív), hanem a kiömléses (effuzív) kitörések közé tartozott, bár november 28/29-én éjjel nagy energiájú jelenségek is előfordultak, amelyek a kén-dioxidot nagy magasságig, feltételezések szerint egészen a tropopauzáig lövellték. A NASA szakemberei az OMPS és a TROPOMI műszerek mérési alapján a november 28-án a levegőbe került kén-dioxid mennyiségét 0,2 teragrammnak (200 000 tonna) számították. Összehasonlításképpen, a Mauna Loa ezt megelőző legutóbbi, 1984 április–májusi kitörése során három hét alatt 1,2 teragramm kén-dioxid került a légkörbe. | |||
|