Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az első „igazi” képek a kínai űrállomásról
(Rovat: A hét képe, Kína a világűrben - 2023.12.08 07:15.)

Ezentúl nem kell fantáziarajzokra hagyatkoznunk a Tienkung űrállomás illusztrálásához: a nemrég visszatért Sencsou-16 űrhajósai fotóztak!

A Sencsou-16 (Shenzhou-16) visszatérő kabinja október 31-én ért földet Belső-Mongólia autonóm tartományban, benne Csing Hajpeng (Jing Haipeng) parancsnokkal, Kuj Hajcsao (Gui Haichao) és Csu Jangcsu (Zhu Yangzhu) űrhajósokkal. Ők a tavaly befejezett, három modulból álló kínai Tienkung (Tiangong) űrállomáson töltötték mintegy 5 hónapnyi küldetrésüket. November végén a kínai emberes űrutazásokért felelős ügynökség (China Manned Space Agency, CMSA) nyilvánosságra hozta azokat a fényképeket, amelyeket visszatérésüket megelőzően készítettek a Sencsou-16 űrhajósai.


Az első olyan képek egyike, amely a teljes, pályán levő Tienkung űrállomást mutatja, a háttérben a Földdel. (Kép: CMSA)

A fotózási alkalomhoz az űrállomásról már levált Sencsou-16-nak olyan finom manővereket kellett végrehajtani, hogy a nagyfelbontású kamerákkal felszerelkezett űrhajósok az állomás fölé repülve megtalálják a kedvező nézőpontot a látványos felvételek készítéséhez, az űrhajó ablakain kitekintve.


A képek tanúsága szerint az űrállomás napelemtábláit is úgy állítotték be, hogy minden jól látszódjon. (Kép: CMSA)

Mindezt nem is volt kézenfekvő feladat megoldani, hiszen nem csak a két űreszköz relatív helyzetére, az ablakok elhelyezkedésre, de a megvilágítási viszonyokra is figyelni kellett. A műveletekhez elengedhetetlen volt a Sencsou űrhajó irányító és navigációs rendszere (guidance, navigation, and control system, GNC).

A Tienkung űrállomás első modulja, a Tienho (Tianhe) 2021-ben állt pályára. Azt követte a Ventien (Wentian), majd a Mengtien (Mengtian) modulok felbocsátása. A modulűrállomás teljes tömege 77 tonna, hosszúsága 55 méter. Fedélzetén 3 főből álló személyzetek váltják egymást, az átadás–átvétel idejére néhány napig hatan tartózkodnak fent.


Középen az űrállomás „magja”, a Tienho modul. Egy-egy végére egy Sencsou űrhajó (a 17-es számú, jobbra) és egy Tiencsou (Tianzhou) teherűrhajó (a 6-os számú, balra) csatlakozik. Erre a tengelyre merőlegesen látható a Ventien (lent) és Mengtien (fent) laboratóriumi modul. (Kép: CMSA)

Ami az űrállomás tervezett jövőjét illeti, várható a további bővítése. Még további három részegység készült, valamint jövőre elindulhat a Hszüntien (Xuntian) űrtávcső is, amely az űrállomáséhoz hasonló pályán repül majd, de a Föld átellenes oldalán – kivéve, amikor javításra vagy üzemanyaggal való feltöltésre a Tienkung közelébe manőverezik. A kínai modulűrállomás remélt élettartama legalább 15 év. Most úgy tűnik, lesz olyan időszak a Nemzetközi Űrállomás (ISS) nyugdíjazása és a kereskedelmi alapon készülő majdani űrállomások üzembe helyezése között, amikor a kínaiak lesznek az alacsony Föld körüli térségben végzett súlytalansági kísérletek egyedüli letéteményesei...

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024