Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Árapály a Chausey-szigeteknél Az apró szigetek többsége dagálykor eltűnik a víz alatt, csak apálykor bukkannak elő. A Franciaországhoz tartozó kis szigetcsoport földrajzi értelemben a La Manche-csatornában fekszik, de annak délnyugati, kiszélesedő részén, a Saint-Maló-i-öbölben. Az északnyugatabbra található, sokkal nagyobb Csatorna-szigetek, Jersey és Guenersey az Egyesült Királysághoz tartoznak, a Chausey-szigetek (ejtsd: soszej, soszé) viszont franciák. Az öblöt keletről határoló Normandiától csupán 18 kilométerre fekszenek, de nem sokkal van távolabb az öböl déli, bretagne-i partja sem. A szigetcsoport egyetlen lakott tagja a Nagy-sziget (Grande Île), amely a szárazföldről komppal érhető el. A sziget hossza 1,5 km, szélessége 0,5 km, területe mindössze 0,45 km2, és csak néhány tucat állandó lakosa van, az oda látogató turisták száma azonban évente 200 ezerre tehető. Apálykor számos sziget között az árapálysíkság szárazra kerül, így gyalog is át lehet kelni. A terület számos tengeri madár- és más állatfajnak ad otthont, ezért az Európai Környezetvédelmi Ügynökség minősítése szerinti Natura 2000-es természetvédelmi terület. A térség különlegessége, hogy egyike azon területeknek, ahol a világon a legnagyobb az árapály következtében a vízszint ingadozása. Ennek köszönhető, hogy dagálykor a szigetek többségét víz borítja: míg apálykor 365 szigetet tartanak nyilván, de ezek együttes területe is csak körülbelül 2 km2, azonban dagálykor csak 52 emelkedik ki a vízből, amint az a Landsat-felvételeket összehasonlítva jól látható. Az árapály jelenségét alapvetően a Hold (és kisebb mértékben a Nap) gravitációs hatása hozza létre, azonban erősségét jelentősen befolyásolja a partvonal alakja és az óceáni medence mérete. Emiatt az északi félgömbön általában erősebb az árapály, mert a kontinensek közelebb vannak egymáshoz. A világ legerősebb árapálya a kanadai Fundy-öbölben mérhető, de a Chausey-szigetek térsége is az élvonalba tartozik. A Saint-Maló-i-öbölben a vízszint átlagos ingadozása 8,2 méter, de szökőárkor (teliholdkor és újholdkor, amikor a Nap és a Hold árapálykeltő hatása erősíti egymást) ez meghaladhatja a 14 métert.
(Kép: NASA Earth Observatory, Allison Nussbaum; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
A Chausey-szigetek a NASA Landsat–8 műholdja OLI (Operational Land Imager) műszerének felvételein. A felső kép 2018. július 22-én, apálykor készült, míg az alsó 2019. április 19-én, dagálykor. (Kép: NASA Earth Observatory, Allison Nussbaum; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
A térségben hosszú története van az árapály energiája hasznosításának. A Saint Malónál a La Manche-csatorna kiöblösödésébe torkolló Rance-folyó tölcsértorkolatában már az 1960-as években árapályerőmű épült. Az erőmű 1966-ban kezdte meg az energiatermelést, kapacitása 240 megawatt. Ezzel csaknem fél évszázadon át az egész világon messze a legnagyobb teljesítményű ilyen erőmű volt (a megtermelt elektromos teljesítmény szerinti sorban utána következők 10 MW alatt maradnak). Csak 2011-ben kezdte meg működését Dél-Koreában a Sihwa Lake Tidal Power Station árapályerőmű, amely valamivel nagyobb, 245 MW teljesítményével jelenleg a legnagyobb ilyen létesítmény a világon. Az Egyesült Királyságban (Walesben) már épül egy hasonló teljesítményű erőmű, míg a távolabbi tervek között szerte a világon néhány nagyságrendekkel nagyobb teljesítményű, a tengerjárás energiáját hasznosító erőmű építése is szerepel.
| |||
|