Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Napfogyatkozás A teljes fogyatkozás 185 km széles sávja keresztülszelte az Egyesült Államok területét, portálunkon néhány űrvonatkozású felvételt mutatunk be a jelenségről. A fogyatkozás április 8-án volt, a Hold látszó átmérője a fogyatkozáskor 5,5%-kal nagyobb volt az átlagosnál, ezért a totalitás sávjának közepén, Mexikóban 4 perc 28 másodpercig tartott a teljes takarás. A teljes fogyatkozás sávja a Csendes-óceán felől érkezve Mexikó partjainál érte el a szárazföldet, majd Texastól Ohióig az USA területén haladt, végül átlépett Kanada területére. Ebben az évben még egy napfogyatkozás lesz, méghozzá gyűrűs fogyatkozás, október 2-án. Annak a fogyatkozásnak a sávja azonban szinte teljes egészében a Csendes-óceán területén halad, csak Dél-Amerika legdélebbi részén érinti a szárazföldet.
A 2024. április 8-i napfogyatkozás részleges fogyatkozásként (kék) a Csendes-óceán, Észak-Amerika, Grönland és az Atlanti-óceán területéről volt látható, a teljes fogyatkozás sávja Mexikótól Kanadáig átvágta Észak-Amerikát. (Kép: heavens-above.com)
A NASA, a NOAA és az USA Légierő DSCOVR űrszondája, amely a Föld és a Nap közötti L1 Lagrange-pontból a Földet és a Napot egyaránt figyeli, az EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera) kamerájával örökítette meg a fogyatkozás sötét foltjának haladását a Föld felszínén. A képek 16:02 és 20:32 világidő (UT) között készültek. (Animáció: NASA Earth Observatory, Michala Garrison és Wanmei Liang; DSCOVR EPIC adatok: NASA EOSDIS LANCE)
Ugyancsak a DSCOVR szonda készítette ezt a felvételt, akkor, amikor a teljes fogyatkozás elérte az USA területét. A sötétnek látszó terület legnagyobb részéről részleges fogyatkozást lehetett megfigyelni. (Kép: NASA Earth Observatory, Michala Garrison és Wanmei Liang; DSCOVR EPIC adatok: NASA EOSDIS LANCE)
Miközben az árnyék nyugatról kelet felé haladt az Egyesült Államok területén, a poláris napszinkron pályán keringő NOAA–20 műhold háromszor kerülte meg a Földet. Mindháromszor megörökítette az árnyék helyzetét, az egyes felvételek készítésének időpontja a kép tetején látható. A 100 percenként készült képekből állították össze az itt látható mozaikot. Az első felvétel a fogyatkozás kezdete előtt készült (17:10 UT), a második akkor, amikor az árnyék az USA középső területeit borította be (18:50 UT), míg a harmadik felvétel készítésekor (20:30 UT) az árnyék már az Atlanti-óceán fölött járt. A mozaik középső sávján látható, hogy a felhők a teljesség sávjától délre helyezkednek el, így az USA területének nagy részén kedvező volt az időjárás a megfigyeléshez. (Kép: NASA Earth Observatory, Michala Garrison és Wanmei Liang; NASA EOSDIS LANCE, GIBS/Worldview és Joint Polar Satellite System (JPSS))
Nem mulasztották el az április 8-i napfogyatkozás megfigyelését a Nemzetközi Űrállomáson dolgozó űrhajósok sem. A kép készítésekor az ISS az Atlanti-óceán északi része fölött repült. A képen az ISS-hez kapcsolódó Szojuz űrhajó is látható. Az ISS071-E-003390 jelű felvételt az ISS 71. állandó személyzetének egyik űrhajósa Nikon Z-9 digitális kamerával, 28 milliméter fókuszú objektívvel készítette. (Kép: NASA Earth Observatory, Lindsey Doermann; ISS Crew Earth Observations Facility and the Earth Science and Remote Sensing Unit, Johnson Space Center)
Az ugyancsak az ISS fedélzetéről készült felvételen az USA Maine államára, illetve Kanada Quebec és New Brunswick tartományaira vetül a Hold árnyéka. A kép jobb felső sarkában látható sárga ernyő az ISS-hez kapcsolódó Cygnus NG-20 teherűrhajó egyik napelemtáblája. Az ISS071-E-002856 jelű felvételt az ISS 71. állandó személyzetének egyik űrhajósa, Nikon Z-9 digitális kamerával, 24 milliméter fókuszú objektívvel készítette. (Kép: NASA Earth Observatory, Lindsey Doermann; ISS Crew Earth Observations Facility and the Earth Science and Remote Sensing Unit, Johnson Space Center)
Ilyennek látszott a teljes fogyatkozás a Földről nézve. A sorozatfelvétel Clevelandből (Ohio, USA) készült, miközben a Hold korongja 2,5 óra alatt elhaladt a napkorong előtt. (Kép: NASA Earth Observatory, NASA / Jordan Salkin)
A teljes fogyatkozáskor nemcsak a halvány napkorona válik láthatóvá, mint a felső képsorozat középső két kockáján, hanem a Nap felszínéből kiemelkedő gáztömegek, a protuberanciák is. (Kép: NASA Earth Observatory, NASA / Keegan Barber) | |||
|