Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Három távoli sziget – II.
(Rovat: A hét képe - 2024.08.02 07:15.)

Mini sorozatunkban a három világóceán egy-egy távoli szigetére látogatunk el – űrfelvételek segítségével. Második állomásunk Home Reef a Csendes-óceánban.

A Home Reef a Tonga-szigetek középső területén található, kicsi, de aktív vulkáni sziget. Olyannyira aktív, hogy a sziget nem is állandó képződmény, csak időszakosan létezik. Az ismétlődő vulkánkitörések újra meg újra létrehozzák, majd a tűzhányó nyugodt időszakaiban az erózió elmossa a szigetet, legalábbis a tizenkilencedik század közepe óta a folyamat többször megismétlődött. A vulkán legutóbbi, 2024 júniusi kitörése nemcsak a kis szigetet építette tovább, hanem magasba emelkedő füstcsóvája és a vulkáni anyag által hosszan elszíneződő tengervíz egyaránt feltűnő a képen.


Az aprócska Home Reef-sziget vulkáni aktivitását 2024. június 15-én a NASA Landsat–9 műholdjának OLI–2 műszere örökítette meg. A kitörés nyoma a levegőben és a víz alatt egyaránt jól követhető a képen. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)

A most látható szigetet az előző, 2022 szeptemberi kitörés hozta létre, átmérője 270–280 méter volt, és mindössze 15–18 méter magasságig emelkedett a tenger szintje fölé. Ezt építette tovább az idén júniusi kitörés, amelyet a Landsat–9 felvételén látunk. A Tonga Geológiai Szolgálat beszámolója szerint a kitörés pontosan a felvétel készítésének napján történt, a kiömlő láva keleti irányban megnagyobbította a szigetet.

Miközben a kitörés során kilövellt füst- és porfelhő nyugat felé sodródott, az elszíneződött, a képen világosabbnak látszó tengervíz kelet és dél felé áramlott. A korábbi kutatások eredménye szerint a tengervíz elszíneződését az okozza, hogy túlhevített, savas kémhatású vízben nemcsak anyagszemcsék, elsősorban a vulkáni kőzet törmeléke és kén szemcséi találhatók, hanem szilícium, vas és alumínium-oxidok csapadéka. Más tenger alatti vulkánok kitörése előtt a kutatók a műholdfelvételeken megfigyelték, hogy az óceán vizének elszíneződése már akár egy hónappal a kitörés előtt elkezdődhet, ami alkalmas lehet az esetleg pusztító kitörések előrejelzésére.

A Home Reef a Tonga–Kermadec szubdukciós zóna mentén helyezkedik el, ahol három kéreglemez találkozik egymással, méghozzá ez a világ legnagyobb sebességű kéreglemez-ütközése. Itt a Csendes-óceáni-lemez két kisebb kéreglemez alá nyomul be, így alakul ki a Föld egyik legmélyebb és legaktívabb vulkáni íve. A Home Reef kitörését először 1852-ben jegyezték fel, majd a Smithsonian Intézet globális vulkanizmus programja szerint 1857-ben újabb, ugyancsak a szigetet építő kitörés történt. A tűzhányó 1984-ben és 2006-ban ismét aktivizálódott, mindkét alkalommal új szigeteket hozott létre, miközben a tengeren úszó habkő sodródott tova. Az 1984-es kitörés utána habkő egészen a Fidzsi-szigetekig és a 3000 kilométerre lévő Ausztráliáig sodródott. Ezzel szemben a tenger vizén úszó habkövet a 2024-es kitöréskor nem figyelték meg, ennek ellenére a hajók számára figyelmeztetést adtak ki, és azt tanácsolták, ne közelítsék meg 4 km-nél jobban a szigetet. A kitörés a szigetcsoport Home Reefhez legközelebb fekvő tagjai, a Vava’u- és a Ha’apai-szigetcsoportok lakói számára nem jelentett veszélyt.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024