Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Tavaszi hó Hóeséssel köszöntött be a tavasz a dél-afrikai királyságban, a magas hegyekben fekvő Lesothóban. A Dél-afrikai Köztársaságba ékelődő, harmad Magyarországnyi területű ország különös földrajzi fekvéséről egy tél végén szokatlan hóesésről korábbi cikkünkben írtunk. Bár az ország a déli szélesség 28–31. foka között fekszik, nagy tengerszint feletti magassága miatt nem ritka a havazás. Mindamellett, az augusztus és a szeptember a csapadékban szegény hónapok közé tartozik, e két hónapban együttesen is csak az éves csapadékmennyiség 5%-a hull az országra. A májustól szeptemberig tartó tél száraz, a lehulló kevés csapadék azonban gyakran hó formájában borítja a hegyeket. Idén a déli tavasz első napján, szeptember 21/22-én heves hóvihar borította be az országot és a Dél-afrikai Köztársaság vele a szomszédos tartományait. A tengerparti Durbant Johannesburggal összekötő autópálya forgalma megbénult, helyenként a lehullott hó vastagsága elérte a 2 métert, a távolsági autóbuszok órákig vesztegeltek a benzinkutaknál, a Lesotho felé vezető utakon három határátkelőt biztonsági okokból le kellett zárni. Friss hó borította be Lesotho egyetlen síterepét is.
2024. szeptember 21/22-én 25 cm friss hóval köszöntött be a tavasz Lesotho egyetlen síközpontjában. (Kép: Afriski Facebook)
A hó legnagyobb része a Drakensberg-hegységben hullott, amely 40 ezer négyzetkilométeren terül el a Dél-afrikai Köztársaság és az általa körbezárt Lesotho területén. A hegység legmagasabban fekvő részein – amelyek általában Lesothóban vannak – átlagosan évente nyolcszor havazik, és a hóesés még novemberben is előfordulhat, de a mostanihoz hasonlóan nagy területre kiterjedő havazás ritka eseménynek számít, különösen ebben az évszakban. A Drakensberg-hegységről, pontosabban a Drakensbergről vagy Sárkány-hegységről annyit érdemes még tudni, hogy a hegység a Dél-afrikai fennsíkot körülölelő, Angolától Mozambikig a tengerpart mentén húzódó Nagy Peremszakadék (Great Escarpment) keleti vonulata. (A képek feliratán szereplő Maloti a Drakensberg elnevezése az egyik helyi nyelven.) A bazaltból és homokkőből álló hegység legmagasabb pontja a Lesotho területén 3482 méter magasba emelkedő Thabana Ntlenyana. A képen látható területen helyezkedik el a Maloti–Drakensberg Park, amely 2001 óta világörökségi helyszín.
A hóesés kiterjedését érzékeltető két képet a NASA Terra műholdján működő közepes felbontású képalkotó spektroradiométer (MODIS, Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer), az egyiket néhány héttel a havazás előtt, a másikat közvetlenül a hóesés után. A képek hamisszínesek, hogy könnyebb legyen megkülönböztetni az ennél a színkeverésnél türkizszínűnek látszó havat a fehér felhőktől. Bonyolítja azonban a helyzetet, hogy egyes felhők jégszemcséket tartalmaznak, ami miatt halványkék árnyalatúnak látszanak. A barna foltok korábbi tüzek maradványai.
A hamisszínes megjelenítésű felvételt Lesothóról és környékéről a NASA Terra műholdján működő MODIS spektroradiométer 2024. szeptember 3-án, néhány héttel az erős havazás előtt készítette. (Kép: NASA Earth Observatory, Michala Garrison; MODIS adatok: NASA EOSDIS LANCE and GIBS/Worldview)
A Terra MODIS felvétele ugyanarról a területről, ugyanolyan színkeverésű megjelenítésben – a két a hóesés mésnapján, 2024. szeptember 22-én készült. (Kép: NASA Earth Observatory, Michala Garrison; MODIS adatok: NASA EOSDIS LANCE and GIBS/Worldview)
Az intenzív havazást egy markáns alacsony nyomású légköri rendszer váltotta ki, amely a Dél-Afrikára jellemző nyugati áramlásról vált le, és attól eltávolodva önálló életet élt (COL, cut-off low). A NOAA légköri modelljét használva kimutatták, hogy a szóban forgó COL az úgynevezett Déli-óceán fölötti légkörzésről vált le, előbb északkelet, majd északnyugat felé mozogva érte el Dél-Afrikát. Bár a Dél-afrikai Köztársaság és Lesotho együttes területének csak 8%-át teszik ki a hegységek (a kis Lesothóban ez gyakorlatikat 100%), mégis ez a hegyvidéki terület biztosítja a térség vízellátásának nagyjából a felét. Az esőből és részben a hóolvadásból származó víz segít fenntartani a térség ökoszisztémáját, emellett öntöző- és ivóvízként is szolgál.
| |||
|