Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Santiago éjjel
(Rovat: A hét képe, Az űrállomás és az USA - 2024.10.26 08:15.)

A városok képe a világűrből éjszaka legalább olyan látványos, mint nappal. A városi fények gyakran felbukkannak portálunkon is – ezúttal Chilébe látogatunk.

Az éjszakai felvételt Chile fővárosáról a Nemzetközi Űrállomás (ISS) egyik űrhajósa készítette. Santiago az Andok egyik völgyében, pontosabban az Andok fő vonulata és a vele párhuzamosan, a tengerparthoz közelebb futó chilei tengerparti hegylánc között épült, 520 méter tengerszint fölötti magasságban. Ennek megfelelően a várost jóval magasabb hegyek és mezőgazdasági területek veszik körül, ami az éjszakai felvételen is jól látható, ugyanis hiányoznak a várost körülvevő, kivilágított települések, különálló elővárosok.


A Nemzetközi Űrállomás (ISS) 70. álladó személyzete egyik tagjának 2024. február 14-én készített felvétele Chile fővárosa, Santiago éjszakai fényeiről. Az ISS070-E-93399 sorszámú kép Nikon D5 digitális fényképezőgéppel, 180 mm fókuszú objektívvel készült. (Kép: NASA Earth Observatory, Wilfredo García López/Jacobs-JETS II Contract at NASA-JSC)

Santiago a Dél-Amerika nyugati, azaz csendes-óceáni partján több ezer kilométer hosszan elnyúló ország földrajzi közepe közelében helyezkedik el, mintegy 100 km-re a tengerparttól, és valamivel közelebb az argentin határhoz. Észak-déli irányban ugyancsak az ország közepe közelében, attól valamivel északabbra fekszik. Valójában a város összeolvadt az elővárosaival, a képen a közvilágítás az úgynevezett Nagy Santiagót (Gran Santiago) rajzolja ki, ennek közepén helyezkedik ez az adminisztratív központot jelentő belváros, Santiago Centro, nagyjából ezt a területet foglalta el a főváros a gyarmati időkben. Ez azonban csak egy, az agglomerációt alkotó 32 független, de egymással összeépült település közül. Nagy Santiago lakossága már meghaladja a 7 milliót, ezzel Dél-Amerika legnagyobb városai közé tartozik. Földrajzi szélességének (33° D) és tengerszint fölötti magasságának köszönhetően éghajlata a mediterrán térségéhez hasonló.

Santiago településszerkezetét a történelmi, óvárosi területek és a modern városrészek együttese jellemzi. Az egyes városrészek önállóságát az éjszakai felvétel is megjeleníti, a települések mindegyike saját fejlődési utat járt be, amit a közvilágítás sajátosságai is tükröznek: egyes színárnyalatok alapján a településrészek tulajdonságaira lehet következtetni. A meleg árnyalatú, sárga és narancssárga fényt a magas nyomású nátriumgőz-lámpák adják, amelyek a régebben létesített közvilágítás jellemző fényforrásai. A világosabb, fehér színű fényt a korszerűbb, LED-fényforrásokat használó közvilágítás adja. A világ metropoliszaiban a városmagokat rendszerint az erősebb fehér fényt adó fényforrásokkal világítják meg. Santiagóban egyes települések, például Maipú és El Bosque 2023 őszén kezdték a közvilágítást a nagyobb biztonság és az energiatakarékosság érdekében korszerűsíteni.


A magas hegyek közé ékelődő Santiago éjszakai fényei „földközelből”. (Kép: Wikipédia, Javmoraga, CC BY-SA 3.0)

A chilei főváros északnyugati részén ipari területek találhatók, de itt működik Santiago nemzetközi repülőtere is. Az agglomerációba ékelődő sötét területek a városi parkok, köztük az északról a városba benyúló Santiago Metropolitan Park. A fővárostól északra fekvő Colina és Santiago között a kertvárosi jellegű települések gyengébb fényűek. Ezzel szemben a főváros déli részén fekvő La Pintana településrészen a sötétebb foltok mezőgazdasági területeknek felelnek meg.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024