Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A Föld 50 éve és ma
(Rovat: A hónap száma, A hét képe , Időjárás és előrejelzése - 2015.05.20 07:15.)

A Föld Napját idén a NASA egy fél évszázad különbséggel készült felvételpárral köszöntötte, visszaemlékezve egyúttal a műholdas földmegfigyelés ötven évvel ezelőtti kezdeteire.

Az űrkorszak első éveiben szinte azonnal megkezdődtek a próbálkozások a Föld fényképezésére a világűrből. Az első képek gyenge felbontásúak voltak, nemcsak a fekete-fehér kamerák akkori minősége miatt, hanem azért is, mert az adatok gyűjtése, tömörítése és Földre továbbítása még gyerekcipőben járt.

Az első nagy áttörés 1965-ben következett be, amikor egy hónappal a TIROS–IX infravörös tartományban dolgozó meteorológiai műhold indítása után 450 felvételből a NASA, az RCA (Radio Corporation of America) és az USA Időjárási Szolgálatának szakemberei összeállították az első, bolygónk egészét ábrázoló műholdképet. (Ezt többek közt az tette lehetővé, hogy a TIROS–IX volt a sorozat első, közel poláris pályán keringő tagja.) A kép a Föld felhőtakaróját az 1965. február 13-i állapotában mutatja (első kép). A TIROS–IX kétóránként kerülte meg a Földet, és a napsütötte oldalon keringésenként 40 felvételt készített. A képeket telemetriai úton továbbították a Virginiában és Alaszkán lévő követőállomásokra, onnan pedig Washingtonba.


(Kép: NASA)

A kép azért volt jelentős, mert így a meteorológusok először látták egyetlen felvételen az egész Föld „pillanatnyi” meteorológiai állapotát, míg a műholdak előtti korban csak a Föld légkörének kevesebb mint 20%-áról rendelkeztek információkkal.

Fél évszázaddal később a NASA és a NOAA (az Időjárási Szolgálat utódszervezete) a Suomi NPP műhold látható és infravörös képalkotó radiométerével (VIIRS) készítették az alsó képet. A természetes színezésű kép 2015. február 13-án, vagyis napra pontosan fél évszázaddal a TIROS–IX felvétele után készült. Ami 1965-ben csak nagy erőfeszítések árán sikerült, az ma napi rutin. A számítógépek emberi közbeavatkozás nélkül illesztik össze nap mint nap a bolygónkról folyamatosan, 3000 km széles sávokban gyűjtött adatokat. A két felvétel közötti minőségi különbség jól láttatja a mérnökök, tudósok, az eszközöket építő és az adatokat feldolgozó szakemberek fél évszázados munkájának eredményét.


A két kép készítése között napra pontosan fél évszázad telt el (1965. és 2015. február 13.). A különbség szembeötlő, de nem a Föld változott ennyit, hanem a technika. (Kép: NASA EO / Jesse Allen / Suomi National Polar-orbiting Partnership)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024