Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
17 év után vége A Nap sugárzását vizsgáló amerikai SORCE műhold több mint háromszorosan teljesítette túl eredetileg tervezett küldetését. A NASA SORCE (Solar Radiation and Climate Experiment) műholdja szinte egyidős az Űrvilággal: 2013 januárjában, tehát nem sokkal azután állították pályára egy repülőgépről indított Pegasus XL rakétával, hogy hírportálunk 2012 vége felé megkezdte működését.
Korabeli fényképen a SORCE előkészítése a startra. (Kép: NASA)
A NASA 17 év szolgálat után befejezettnek nyilvánította az űreszköz programját. A hivatalos dátum 2020. február 25. volt, a közvetlen ok pedig az, hogy a fedélzeti akkumulátorok már nem bírták tovább.
A SORCE feladata a Föld légkörét felülről érő napsugárzás mennyiségének, színképének és változásának folyamatos mérése volt. A korábbi műholdas mérésekkel összevetve nagyobb pontosságra volt képes. Fedélzetén négy tudományos műszer kapott helyet. Az adatok alapján a kutatók meg tudták ítélni, hogy a klíma változásában mekkora szerepet játszhatott a Napból érkező besugárzás változása. Bár központi csillagunk teljesítményének növekedése vagy csökkenése évszázadokon át tartó lassú folyamat lehet, a mérésekből kirajzolódó trendek alapján finomítani lehet az éghajlat hosszú távú változását előre jelezni próbáló modelleket. Ezeknek természetesen más meghatározó bemenő paraméterei is vannak, de az egyik a Napból érkező teljesítmény. A NASA kutatói szerint az üvegházhatású légköri gázoknak az emberi tevékenységre visszavezethető koncentráció-növekedése több mint 50-szer jelentősebb hatással van a klíma 1750 óta tapasztalt melegedésére, mint a Földet érő napsugárzás enyhe növekedése.
A műholdat eredetileg 5 éves működésre szánták. Az akkumulátorokkal 8 évvel a start után kezdődtek a problémák. Idővel már nem is tudtak folyamatosan mérni vele, csak akkor, amikor a műhold a Föld napsütötte oldala fölött repült. Így viszont sikerült elérni, hogy addig folytassák a megfigyeléseket, amíg a NASA hasonló céllal épített új műholdja, a Glory el nem készült. A Glory 2011. márciusi indítása azonban szerencsétlenül végződött, így az akkumulátorok nélkül üzemelő SORCE szerepe felértékelődött. Végül 2013-ban sikerült pályára juttatni egy a Nap besugárzását mérő berendezést az Amerikai Légierő egyik műholdján. A megnyugtató megoldásra 2017 decemberéig kellett várni, amikor egy berendezés (TSIS-1, Total and Spectral solar Irradiance Sensor) feljutott a Nemzetközi Űrállomásra. A komplexum külső részén elhelyezett TSIS-1 szerepe az 1978 óta megszakítás nélkül végzett űrbeli napbesugárzás-mérések folytatása.
A SORCE lekapcsolására azután került sor, hogy kalibrációs célokból egy ideig párhuzamosan mért a két űrbeli eszköz. A fedélzeti műszerek kikapcsolás után a helyzetstabilizáló lendkerekek és a rádiós kommunikációs berendezés is leálltak, a 17 éves műhold inaktívvá vált. A számítások szerint 2032 körül süllyedhet olyan alacsonyra, hogy a sűrű légkörbe lépve megsemmisüljön. | |||
|