Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Engednek a 48 ezerből
(Rovat: A hónap száma, Lássuk és halljuk egymást - 2021.01.27 07:15.)

Nem is akármennyit. A OneWeb az eredeti 48 ezerhez képest radikálisan csökkenti tervezett műholdseregének létszámát.

A cég január 12-én beadvánnyal fordult az USA Szövetségi Hírközlési Bizottságához (US Federal Communications Commission, FCC), amelyben módosítják tavaly májusi, 47 844 műhold pályára állítására vonatkozó kérelmüket. Az új dokumentum szerint a rendszer „csupán” 6372 műholdból áll majd. A OneWeb január 13-i közleménye szerint a módosított elképzelés kifejezi az új tulajdonosok (a brit kormány és az indiai Bharti Global távközlési cég) azon szándékát, hogy költséghatékony, felelős és úttörő jellegű műholdhálózattal biztosítsák a globális, szélessávú internetszolgáltatást.


A OneWeb bejelentése szerint a cég drasztikusan csökkenti új generációs műholdseregének létszámát: 48 ezerről mindössze alig 6400-ra. (Fantáziarajz: OneWeb)

Az eredeti kérelem szerinti rendszer három különböző inklinációjú, egyaránt 1200 km magas pályát használt volna. A 40 és 55 fokos hajlásszögű 32–32 pályasík mindegyikére 720–720 műholdat terveztek, míg a 87,9 fokos poláris pályák 36 különböző síkban helyezkedtek volna el, mindegyiken 49 műholddal, így adódott a 47 844-es „létszám”. Mindez a kezdeti 650 darabból álló sorozaton felül értendő, amely sorozat pályára állítása folyamatban van. A módosított rendszer megtartja az összes, korábban tervezett pályasíkot, de a 40 és 55 fokos inklinációjú pályákon a műholdak számát a tizedére csökkentik, vagyis 720 helyett csak 72–72 műhold kering egy-egy pályán. A poláris pályákra ezzel szemben változatlan számú műholdat terveznek, így alakul ki a 6372 tagú műholdsereg.

A cég hangsúlyozza, hogy lépésüket a felelősségteljes magatartás vezérli, mert arra törekszenek, hogy biztosítsák az űrtevékenység hosszú távú fenntarthatóságát. Noha a műholdsereg méretét az eredeti elképzeléshez képest több mint 85%-kal csökkentik, a OneWeb az FCC-hez benyújtott módosítási kérelmében a változtatást „csekélynek” minősíti. Hangsúlyozzák, hogy más változtatást nem terveznek, ezért a műholdak számának csökkentése nem jár a káros interferenciák növekedésének a veszélyével.

A Space News cikke szerint még ma sem világos, hogyan képzelte a OneWeb az eredeti tervek szerinti 48 ezer műhold pályára állítását. A túlméretezettnek tűnő rendszer annak idején komoly aggályokat vetett fel, elsősorban a csillagászok részéről, akik szerint a OneWeb tervezett rendszere még a SpaceX Starlink műholdseregénél is nagyobb veszélyt jelentett volna a földi távcsöves megfigyelésekre.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024