Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
X-37B: harminc hónap után landolt Újabb rekord, hatodik útján ennyi időt töltött a Föld körül az amerikai katonai mini-űrrepülőgép. Az X-37B november 12-én, helyi időben hajnali 5:22-kor (az időzónák 6 órás különbsége miatt magyar idő szerint 11:22-kor) szállt le a floridai Kennedy Űrközpont futópályáján. A többször felhasználható, személyzet nélkül repülő űreszköz még 2020. május 17-én startolt Cape Canaveralről egy Atlas-5 rakétával. Az X-37B, ahogy eddigi repülései után mindig, ezúttal is új időtartamrekordot állított fel: most 908 napot töltött a Föld körül. Az X-37B-ből két példány épült a Boeing cégnél. A 2010-ben felbocsátott első 224 nap elteltével szállt le. A további repülések rendre 469, 675, 718, 780 és most 908 nap után értek véget. Az X-37B-t eredetileg 270 napos küldetésekre tervezték. (A korábbi repülésekkel kapcsolatos cikkeinket összegyűjtöttük a lap alján. – A szerk.)
Az X-37B hatodik repülésén (OTV-6, Orbital Test Vehicle 6) számos amerikai katonai kísérletet végzett, amelyek részleteiről természetesen nem sokat tudni. (Kép: USSF / Staff Sgt. Adam Shanks)
Az X-37B OTV-6 repülés során a katonai jellegű kísérletek mellett helyet adott a NASA egyes tudományos kísérleteinek is. A katonaiak között a haditengerészet kutatólaboratóriuma (Naval Research Laboratory) napenergiából mikrohullámú energia előállításával és a Földre sugárzásával – a majdani űrbe telepítendő naperőművek alapfeladatával – kísérletezett (Photovoltaic Radiofrequency Antenna Module). Az X-37B 2021 októberében önálló pályára helyzte a Légierő Akadémiája (Air Force Academy) FalconSat-8 nevű műholdját. A NASA METIS-2 (Materials Exposure and Technology Innovation in Space) kísérletben többféle anyagmintát tettek ki hosszú időn át a nyílt világűr hatásainak, hogy vizsgálják a hatásokat. Egy másik kísérletben növényi magvakkal tették ugyanezt.
Az X-37B az Amerikai Űrhaderő és a Légierő közös programja. (Kép: USSF / Staff Sgt. Adam Shanks)
Míg korábban a Légierő erősen titkolta az X-37B küldetések részleteit, a program irányítását átvevő, 2019 legvégén – tehát röviddel a most véget ért repülés startját megelőzően – létrehozott Űrhaderő részéről valamivel nagyobb nyitottság tapasztalható.
Az OTV-6 volt az első, amely további kísérletek számára egy külön kiszolgálómodult is magával vitt. A gép hátsó részéhez rögzített, gyűrű alakú egység azonban aerodinamikai okokból természetesen nem tért vissza a Földre. Landolás előtt még a légkörön túl leválasztották, sorsa az elkövetkező hetek során a sűrű légkörbe jutva a megsemmisülés lesz.
| |||
|