Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
PROGRAMAJÁNLÓ: Bolygótudományi Nap Az ELTE Planetológiai Műhely és a Magyar Asztronautikai Társaság március 19-én rendezi meg Budapesten a Bolygótudományi Napot. Az ismeretterjesztő rendezvényre elsősorban középiskolásokat, egyetemi hallgatókat, de minden más érdeklődőt is várnak. Ezen a napon kerül sor a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) pályázatainak az eredményhirdetésére is. Kiderül, hogy a jelentkező diákok és tanárok közül kik utaznak nyáron az Egyesült Államokba, a huntsville-i Nemzetközi Űrtáborba. Bemutatják a MANT új logójára kiírt pályázat legjobb munkáit is. A rendezvényt az idén 375 éves jubileumát ünneplő Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Karának lágymányosi északi épülettömbjében tartják (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, alagsor, –1.75 konferenciaterem). Az időpont: 2010. március 19. (péntek). A Bolygótudományi Nap reggel 10 órakor kezdődik, és a tervek szerint 17:15-ig tart.
Mars, Tharsis-régió. (Kép: NASA / JPL)
A gazdag programban többek közt előadások hangzanak el arról, hogy miért különleges bolygó a Föld, mit figyelhetünk meg műholdak segítségével a Föld felszínén, milyen felszínformák találhatók a Naprendszer bolygóin és holdjain. Több szempontból is szó lesz majd a Marsról. Izgalmas témának ígérkezik az asztrobiológia, az élet keresése a Naprendszerben. Délután a bolygótudományi előadásokon túl a hazai egyetemi műholdépítő programok résztvevői is bemutatkoznak. A rendezvényen számítanak a hallgatóság aktivitására is: lesz bolygótudományi totó, a legjobbak ajándékokat kapnak.
14:30-tól hozzák nyilvánosságra a MANT tavaly meghirdetett Ugródeszka: a Hold című diákpályázata, valamint a hozzá kapcsolódó tanári pályázata nyerteseinek nevét. Az 1992 óta hagyományos pályázat most megújult, a 10–14 és a 15–18 éves korosztály mellett külön kategóriában pályázhattak a látássérült diákok. A középiskolás és a látássérült kategóriák legjobbjai közül két-két fő idén nyáron elutazhat egy-egy huntsville-i nemzetközi űrtáborba. Ebben az évben először a középiskolások felnőtt kísérőjét is pályázaton választották ki, a legrátermettebb magyarországi tanárok közül.
A diákpályázaton többféle feladat közül is lehetett választani: a Hold kutatásával kapcsolatban önálló dolgozatot írni, vagy grafikát, posztert készíteni, tervezési munkát végezni, esetleg egy összetett feladatsor kérdéseit megválaszolni. A pályamunkákat a MANT szakértő tagjaiból álló zsűrik rangsorolták. A fődíjak – az amerikai utazás lehetősége – mellett számos további jutalmat is hazavihetnek a legjobb diákok, akik közül néhányan talán kedvet kapnak a tudományos vagy műszaki pályához, s pár év múlva maguk is előadást tartanak egy hasonló rendezvényen!
„Színes Hold” – a NASA Jupiterhez indított Galileo űrszondájának 1992-es méréseiből készített hamis színezésű kép, amely kiemeli a felszín ásványi összetételének különbségeit. (Kép: NASA)
A rendezvényen a részvétel ingyenes. A várható létszám becsléséhez kérik, hogy aki részt szeretne venni a Bolygótudományi Napon, az előzetesen jelentkezzen a MANT honlapján. Ugyanitt a nap részletes programja is megtekinthető. A program megvalósulását az InfoPark Alapítvány támogatja.
| |||
|