Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

NROL-52: megint egy titkos műhold
(Rovat: A nemzetbiztonságért - 2017.10.15 12:15.)

Legutóbb szeptember végén indítottak műholdat az amerikai NRO megbízásából, most pályára állt a következő.

Az amerikai kémműholdak üzemeltetését végző NRO (National Reconnaissance Office) legújabb műholdja, az NROL-52 ez alkalommal nem Kaliforniából, hanem a floridai Cape Canaveral bázisról indult. A hordozórakéta típusa viszont ugyanaz volt, mint legutóbb: Atlas-5. A United Launch Alliance (ULA) rakétája az NROL-52 műholdat most a 421-es jelzésű konfigurációjában emelte a magasba október 15-én, magyar idő szerint 9:28-kor. (Több napon át késéseket okozott először a mostoha időjárás, majd egy a rakéta telemetriai rendszerében talált hiba, végül megint az időjárás.)


Az NROL-52 indításához használt Atlas-5 rakéta még a start előtt, „alulnézetből”. (Kép: ULA)

A kémműholdak természetéből adódóan keveset árulnak el a felépítésükről, felszereltségükről és feladatukról. Ez persze nem jelenti azt, hogy akár már a start előtt, illetve később ne jelennének meg nem hivatalos információk róluk. Árulkodó lehet például már a start helyszíne, a felemelkedés iránya és maga a hordozórakéta típusa, tolóereje. Az NROL-52 esetében minden kísértetiesen hasonlít a tavaly nyáron felbocsátott NROL-61-ére, amely akkor geoszinkron átmeneti pályára került. A felbocsátás után ezek a nagyméretű, ezért fényes műholdak könnyen megfigyelhetők, így az ezzel foglalkozó amatőrök pontosan meg tudják állapítani, milyen pályán keringenek. Ha minden feltételezés igaz, akkor a most felbocsátott NROL-52 is egy geoszinkron pályán működő adatátjátszó (távközlési) hold lesz.

Az NRO-t még 1961-ben hozták létre, és csak 1992-ben oldották fel a titkosítás alól a puszta létezésére vonatkozó információt. Az amerikai kormányzati hivatal a védelmi minisztérium és a hírszerző ügynökségek együttműködésével dolgozik, az Egyesült Államok kémműholdjainak flottájáért felelős. Feladatai közé tartozik a megszerzett adatok kezelése és az új műholdas kapacitások kifejlesztése. Úgy is lehet fogalmazni, hogy az NRO „Amerika szeme és füle” a Föld körüli térségben. Arzenáljába nem csak optikai és radaros földmegfigyelő, hanem a rádiós kommunikációt lehallgató, valamint az adatokat a földi központokba továbbító távközlési műholdak is beletartoznak. Az ULA még az idén negyedszer is pályára állít egy műholdat az NRO megbízásából: decemberben egy Delta-4 rakétát használnak majd a kaliforniai Vandenberg Légitámaszpontról. A hasznos teher akkor az NROL-47, egy radaros elven működő távérzékelő hold lesz.


Az NROL-52 éjszakai startja Floridából. (Kép: Alexander Polimeni / Spaceflight Now)

Az Atlas-5 rakéta számára most be is fejeződött a 2017-es év. Mind a hat idei indításával valamilyen amerikai kormányzati megbízást teljesítettek: hármat az NRO, kettőt a NASA, egyet pedig a Légierő megrendelésére. További öt tervezett repüléshez nem készültek el időben az űreszközök, így azok az indítások 2018-ra húzódnak.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024