Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Létrejött az Űrhaderő Immár törvény rendelkezik az USA Űrhaderejének létrehozásáról, méghozzá kétpárti egyetértéssel. Döntés született szervezeti kérdésekről, sőt költségvetésük is van, nem is csekély. Trump elnök 2019. december 20-án aláírta a Védelmi Minisztérium 2020. évi költségvetéséről szóló törvényt (NDAA, National Defense Authorization Act), ezzel az USA hadseregének önálló fegyvernemeként ténylegesen létrejött az Űrhaderő. Mint emlékezetes, Az Űrhaderő létrehozásának szándékát az elnök 2018 nyarán jelentette be, az akkori megfogalmazás szerint utasította a Védelmi Minisztériumot a részletes tervek kidolgozására, aminek nyilván része volt a költségvetési terv kidolgozása. Következő lépésként megalakult az Űrparancsnokság. A most aláírt törvény értelmében az Űrparancsnokság (Space Command) a 11 regionális és speciális feladatokat ellátó parancsnokság (Combatant Commands) egyike. Ugyanakkor az NDAA felhatalmazza a Védelmi Minisztériumot az Űrhaderő (U.S. Space Force) létrehozására, amely a törvény értelmében a Védelmi Minisztériumon belül a fegyvernemeket felügyelő három nagy szervezeti egység közül a légierőt is felügyelő Légierő Minisztériuma (Department of the Air Force) alá fog tartozni. Az önálló fegyvernemként működő Légierő 1947-ben történt létrehozása óta az Űrhaderő az első új fegyvernem az USA hadseregén belül.
Trump elnök 2019. december 20-án az Edwards haditengerészeti és légitámaszponton írta alá a Védelmi Minisztérium 2020-as költségvetéséről szóló törvényt, ezzel formálisan is létrehozta az USA Űrparancsnokságát. (Kép: White House)
Az Űrhaderő létrehozása nagy siker Trump elnök számára, aki 2018 elején kezdett foglalkozni a gondolattal. A másfél évig tartó tényleges előkészítés után a törvényhozás mindkét háza kétpárti egyetértéssel fogadta el az NDAA-t, a (demokrata többségű) Képviselőház december 11-én 377:48 arányban, a Szenátus pedig december 17-én 86:8 arányban adott zöld jelzést az Űrhaderő létrehozásának, ami az elnöki aláírással formálisan 2019. december 20-án történt meg, ez a nap tekinthető tehát az Űrhaderő születésnapjának. Az NDAA egyébként 738 milliárd dollár felhasználásáról rendelkezik, amiből 635 milliárd USD a Pentagon alapköltségvetése, 23,1 milliárdot az Energiaügyi Minisztérium kap nukleáris fegyverekkel kapcsolatos programokra, 71,5 milliárdot igényelnek a különböző háborús cselekmények, míg 5,3 milliárd jut a vészhelyzetek kezelésére és katasztrófák utáni helyreállításra.
Az USA Védelmi Minisztériumának szervezeti diagramja a 2013. decemberi állapot szerint. Az Űrparancsnokság az akkor még 9 operatív parancsnokság egyike lett. Az Űrhaderő a Légierővel együtt a Légierő Minisztériuma (Department of the Air Force) alá tartozik. (Kép: Wikipedia)
Az Űrhaderő tényleges kiépítése több lépésben történik. December 20-i hatállyal megszűnt a Légierő Űrparancsnoksága (AFSPC), illetve a továbbiakban USA Űrhaderő néven működik. Az AFSPC 16 000 hivatásos állományban lévő és polgári munkatársa az Űrhaderő kötelékében folytatja munkáját. John Raymond tábornok, az Űrhaderő parancsnoka az Űrhadműveletek parancsnokaként dolgozik (CSO, Chief of Space Operations). A CSO hivatalát a Pentagon 60 napon belül felállítja 40 fős kezdő létszámmal (amelyet később 200 főre fejlesztenek), Clinton Croiser vezérőrnagy parancsnoksága alatt.
Az NDAA rendelkezése szerint 2020. február 1-jéig átfogó tervet kell a Kongresszus elé terjeszteni, beleértve az Űrhaderő 2025-ig terjedő költségvetési igényeit. A Védelmi Minisztériumnak 180 napon belül személyzeti tervet kell a Kongresszus elé terjesztenie, emellett jelentést kell készíteniük arról, miként hangolják össze az Űrhaderő, a Nemzeti Felderítési Hivatal (NRO, National Reconnaissance Office) és a Nemzeti Térinformatikai Hírszerző Ügynökség (NGIA, National Geospatial Intelligence Agency) tevékenységét. További szervezeti átalakításokat is terveznek, de mint Raymond tábornok egy sajtótájékoztatón elmondta, foglalkoznak az egyenruha, a logo, az induló és a szolgálat kultúrájának kérdéseivel is, sőt azzal is, hogyan nevezzék az Űrhaderő kötelékébe tartozó katonákat. A létszámot elsősorban a Légierőtől (önkéntes alapon) átvett személyzettel kívánják feltölteni. Becslések szerint 16 000 főre számítanak, köztük 3400 tisztre, 6200 további, hivatásos állományba tartozó személyre, míg a többiek polgári alkalmazottak lesznek.
Az NDAA egyelőre nem engedi meg, hogy a Hadsereg és a Haditengerészet űrtevékenységben érintett egységei átkerüljenek az Űrhaderőhöz, ami különösen a Hadsereg esetében fontos, ahol ez 2000 fős állományt érint. A távlati terv azonban az, hogy ezek az egységek is csatlakozzanak az Űrhaderőhöz.
Ami a költségvetést illeti, a Kongresszus 2020-ra műveleti és fenntartási költségekre 40 millió dollárt hagyott jóvá. Ez ugyan kevesebb a Trump-adminisztráció által eredetileg kért 72,4 milliónál, de mint Barbara Barrett, a Légierő Minisztériuma vezetője (aki egyébként űrhajós-kiképzést kapott és tartalék űrturistaként Guy Laliberté tartalékja volt) elmondta, „kezdetnek ez is megteszi”. A költségvetés legnagyobb részét a Légierőtől veszik át. Barrett tervei szerint a 2020-as költségvetési évben a Légierő költségvetéséből 9,3 milliárd dollárt vennének át a fegyverrendszerekre és műveletekre, 1,4 milliárdot a fegyverrendszerek fenntartására szánt, 275 milliót a parancsnoki, 26,3 milliót az oktatási és képzési költségekből, 95 milliót pedig a parancsnokságok költségeiből csoportosítanának át.
| |||
|