Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

NROL-68
(Rovat: A nemzetbiztonságért, Amerika hordozórakétái - 2023.06.22 12:15.)

De mondhatjuk, hogy Orion-11 vagy Mentor-9. A lényeg a kémműhold, amely egy Delta-4 Heavy rakétával indult Floridából.

Az Egyesült Államok műholdas felderítésért felelős kormányzati hivatala (National Reconnaissance Office, NRO) számára végrehajtott indításokat szokás szerint az NROL rövidítéssel és egy számmal – jelen esetben 68 – jelölik. Amint ezek a titkos műholdak pályára állnak, megkapják az USA jelzést és egy újabb sorszámot. Így elvileg nem lehet tudni, hogy pontosan milyen típusú és célú űreszközről van épp szó. A gyakorlatban a legtöbb esetben azért mégis közölnek ezt-azt, valamint a nyilvános információk alapján ki is lehet következtetni egy csomó lényeges paramétert. Most a United Launch Alliance (ULA) nehézrakétájával, a Delta-4 Heavy típussal hajtották végre az indítást az Amerikai Űrhaderő floridai Cape Canaveral támaszpontjáról, annak is a 37B starthelyéről. Az időpont június 22-én magyar idő szerint 11:19 volt.


(Kép: ULA)

Az Orion egy a rádiós kommunikációt geostacionárius pályán figyelő, lehallgató műholdsorozat. (Nem tévesztendő tehát össze a NASA emberek szállítására készült űrhajójával, amelyet az Artemis holdprogramban terveznek használni.) Most az Orion-11, más néven Mentor-9 műhold indult, amely a széria kilencedik tagja. Az előzőek 1995-ben, 1998-ban és 2003-ban (egy-egy Titan-4 rakétával), valamint 2009-ben, 2010-ben, 2012-ben, 2016-ban és 2020-ban kerültek pályára. Az utóbbi öt alkalommal már Delta-4 Heavy rakétát használtak, ahogyan most is. A nagy tolóerejű hordozóeszköz segítségével a műhold átmeneti pálya közbeiktatása nélkül, közvetlenül a 36 ezer km magasságban kijelölt geostacionárius pályára jut.

Ami a Delta-4 Heavy rakétákat illeti, ez volt a típus utolsó előtti (sorrendben a 15-ödik) repülése. A Delta-4 Heavy – sőt a Delta rakéták egész családja – búcsújára a tervek szerint a jövő év első negyedében kerül sor. Akkor ugyancsak Floridából, ugyancsak egy Orion kémműholdat bocsátanak fel vele (NROL-70). A Delta-4 Heavy 2004-ben mutatkozott be. Az a legelső indítás részlegesen sikerült csak (a műholdak a tervezettnél alacsonyabb pályára jutottak), de az utána következő összes start sikeres volt.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024