Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Katonai együttműködés Az USA Űrhaderő a közös fenyegetések miatt keresi a szorosabb együttműködés lehetőségét a szövetségeseivel, de a szabályozási és politikai korlátok nehezítik a közös munkát. A fegyveres erők kommunikációs és elektronikai nemzetközi szövetsége (AFCEA, Armed Forces Communications & Electronics Association International) Los Angelesben tartott Űripari Napok rendezvényén Michael Guetlein tábornok, az USA Űrhaderő Space Systems parancsnokságának (SSC) parancsnoka elmondta, hogy jelenleg 28 különböző országgal folytatnak együttműködést, amelyek többségével az elmúlt 18 hónapban állapodtak meg erről. A tábornok elmondta, hogy az SSC képviselői már jelen vannak Ausztráliában, Belgiumban, Németországban és Japánban, a sort pedig hamarosan más országokkal folytatják. Az SSC Los Angeles-i főhadiszállásán pedig brit és német tisztek dolgoznak, akikhez hamarosan ausztrál kollégáik is csatlakoznak.
Michael Guetlein altábornagy 2023. október 18-án tájékoztatót tart az AFCEA Űripari Napok rendezvényén, Los Angelesben. (Kép: Space Systems Command)
Guetlein elmondta, hogy a nemzetközi partnerekkel az interfészeik szabványosításáról tárgyalnak, hogy az egyes államok által létrehozandó rendszerek a jövőben könnyen hálózatba kapcsolhatók legyenek. Arról is beszámolt, hogy a szövetségeseknek eladott űrhardverek értéke rohamosan nő, ez tavaly 570,5 millió dollár volt, a következő 12–24 hónapban viszont meghaladhatja a 4 milliárd dollárt. Az Egyesült Államok most első alkalommal ad el egy műholdzavaró rendszert (Counter Communications System) Ausztráliának.
A tábornok azt is elmondta, hogy nehézséget jelentenek azok az exportkorlátozások, amelyek szigorú feltételekhez kötik az érzékeny amerikai technológiák átadását más államoknak, a titkosítási stratégiák pedig nem amerikai állampolgárok számára korlátozzák a hozzáférést egyes programokhoz. Figyelemre méltó előrelépés, hogy egyes szövetséges államok képviselőit meghívták, hogy vegyenek részt az USA Űrhaderő műholdas architektúrája kialakítását célzó, előkészítő megbeszéléseken.
Hasonló témákat érintett október 19-én Jason Cothern dandártábornok, az SSC parancsnokhelyettese a kaliforniai Montain View-ban egy MilSat szimpóziumon. Elmondta, hogy a Pentagon űrpolitikai hivatala is azon dolgozik, hogy elhárítsa az akadályokat a nemzetközi partnerekkel folytatandó információcsere útjából. Elismerte, hogy ebben a tekintetben vannak még nehézségek, de úgy véli, hogy a közelmúltban nagyobb előrehaladást sikerült elérni ezen a területen, mint az elmúlt három évtizedben.
Az SSC nemzetközi ügyekért felelős igazgatója, Deanna Ryals a MilSat szimpóziumon azt is elmondta, hogy a nemzetközi partnerség bizonyos fokú szemléletváltást igényel az amerikai hadseregben, amelyben hagyományosan a titoktartás és az önállóság volt a prioritás. Szerinte a legnagyobb nehézséget a többnyire titkos űrprogramokra vonatkozó információk megosztása jelenti, a nemzetközi partnerekkel éppúgy, mint a kereskedelmi és az ipari együttműködőkkel. Mindenesetre a következő 10 évre az a céljuk, hogy összehangolják a szövetségeseikkel a rendszereiket, hogy azok minél hatékonyabban kiegészítsék egymást. Az együttműködés erősítését főként az érzékelők, a földmegfigyelő és távközlési műholdak fejlesztése területén tartja lehetségesnek és fontosnak. Az együttműködés lehetséges területeinek felderítésébe a közeljövőben bevonják az Egyesült Királyság, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Franciaország, Németország és Japán szakértőit.
Az együttműködés erősítésének további kívánatos, de nehézségekbe ütköző területe az űrindítások az USA területén kívülről. Ryals hangsúlyozta, hogy egyre több indítóhelyre van szükségük az USA területén kívül, beleértve a déli félgömböt is. A más ország területéről történő indításoknak súlyos adminisztratív akadályai vannak, de dolgoznak ezek legyőzésén.
| |||
|