Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Közelítés, hallgatózás?
(Rovat: A nemzetbiztonságért, Lássuk és halljuk egymást - 2024.07.05 07:15.)

Egy tavaly óta aktív orosz kémműhold következő célpontja az Intelsat egyik geostacionárius távközlési holdja lehet.

Az orosz geostacionárius Lucs-2 (Olymp-K-2) műhold 2023 márciusában állt pályára. Az Olymp-K sorozat első tagja még 2014 szeptemberében indult. Ezek a műholdak felderítési céllal készülnek, bár műszaki paramétereiket és működésük módját hivatalosan nem hozzák nyilvánosságra. Elemzők szerint elsősorban a rádiófrekvenciás adatforgalmat figyelik, másrészt titkosított adatátviteli szolgáltatást nyújtanak a nemzetbiztonsági minősítésű kormányzati és katonai felhasználóknak.

A Slingshot Aerospace vállalat szakemberei földi radaros követési információk alapján igyekeznek megfejteni, hogyan – de legalábbis hol – dolgoznak az ilyen kémműholdak. Előrejelzésük szerint az orosz Lucs-2 most az Intelsat egyik távközlési műholdjához közeledik. A cég gépi tanulási algoritmusok segítségével, a műhold és elődje korábbi manővereinek mintázata alapján feltételezi, hogy a Lucs-2 rövidesen „lehorgonyoz” az Intelsat-1002 környezetében. A Slingshot Aerospace adatai szerint az oroszok rádiós kémműholdja kifejezetten aktív volt a megelőző 14 hónap során. Az eddigi legnagyobb közelségbe az Eutelsat KA-SAT-9A-hoz került, nagyjából 20 km-en belülre. De további európai, amerikai és afrikai geostacionárius távközlési holdak környezetében is vizsgálódott, az alábbi lista szerint (zárójelben a tőlük mért legkisebb távolsága):

  • Eutelsat-9B (43 km)
  • Eutelsat-3B (38 km)
  • Rascom-QAF-1R (163 km)
  • Eutelsat-3C (HB-10) (220 km)
  • Eutelsat Konnect VHTS (30 km)
  • Rascom-QAF-1R (137 km)
  • Astra-4A (Sirius-4) (45 km)
  • SES-5 (154 km)
  • Intelsat-3-F7 (228 km)


A Lucs-2 „hallgatózásának” egyik korábbi tárgya, az Eutelsat-3B távközlési műhold. (Fantáziakép: Eutelsat)

Az orosz műholdat figyelemmel követő cég persze azt nem tudja, hogy a Lucs-2 képes-e lehallgatni az általa megközelített műholdakon keresztül folyó kommunikációt. De úgy gondolják, jobb óvatosnak lenni. Az információt azért teszik közzé, hogy lehetővé tegye a műholdak üzemeltetői számára a megfelelő óvintézkedések meghozatalát.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024