Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Vak fiatalok idén először az amerikai űrtáborban Kevés embernek adatik meg, hogy élete során eljusson arra a különleges helyszínre, ahová a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) „Ugródeszka: a Hold” című pályázatának köszönhetően az idén először magyar vak és gyengénlátó fiatalok is kiutazhatnak. A nyeremény egy egyhetes részvétel a hunstville-i Nemzetközi Űrtáborban (Alabama állam, USA). A MANT már 1992 óta biztosította ezt a rendkívüli lehetőséget látó diákok számára, tavaly ősszel pedig, az „Informatika a Látássérültekért” Alapítvánnyal együttműködve két kategóriában (10-14, ill. 15-18 évesek) vak és gyengénlátó fiatalok számára is kiírták a pályázatot. Idén márciusban megszületett a döntés: a speciálisan látássérültek számára kialakított NASA Nemzetközi Űrtáborban hazánkat két budapesti fiatal, Ócsvári Áron (Neumann János Számítástechnikai Szakközépiskola), és Velegi István (Scheiber Sándor Gimnázium) képviseli. (A 10-14 éves korosztályból többen értékes jutalomban részesültek).
Ócsvári Áron és Velegi István a márciusi Bolygótudományi Napon, az eredményhirdetés után.
A két látássérült középiskolás részvételi és utazási költségét teljes egészében a MANT finanszírozza, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivataltól (NKTH) elnyert támogatás segítségével. Látó kísérőjük Szelinger Tamás, az „Informatika a Látássérültekért” Alapítvány önkéntese lesz. Érdemes megemlíteni, hogy a közép-európai térségből egyedül a magyar csapat utazik szeptember 24-én, hogy ott létük alatt közelebbről is megismerkedhessenek az űrkutatással, az emberes űrtevékenységgel. A résztvevők kipróbálhatják magukat űrhajós szimulátorokban, így pl. sétálhatnak a holdi gravitációban, vezethetik szimulátorban az amerikai űrrepülőgépet, búvárok segítségével víz alatti szereléseket végezhetnek, amerikai űrhajósokkal találkozhatnak és barátságokat köthetnek a tábor résztvevőivel.
A vakság nem lehet akadálya a világűr és az űrhajózás megismerésének – vallják mindazok, akik lehetővé teszik a látássérült fiatalok részvételét. Természetesen speciális módon, a többi érzékszervre, az elméleti tudásra és a fantáziára támaszkodva szereznek új ismereteket a vak és a gyengénlátó diákok, így is egy örökre szóló élményként.
Mindkét sikeres pályázónak jó utat, hasznos és élményekben gazdag időtöltést kívánunk Hunstville-ben! Reméljük, hogy részvételükkel megalapozzák majd további magyar látássérült fiatalok kiutazásának esélyeit is.
Az „Informatika a Látássérültekért” Alapítvány (INFOALAP) folyamatosan honosítja, adományozza és forgalmazza azokat a látássérültek számára kifejlesztett programokat és speciális informatikai eszközöket, melyek megkönnyítik a vak és gyengénlátó emberek hétköznapjaikat.
Működése elmúlt több mint 9 évében 1000-nél is több szoftvert illetve szoftverfrissítést, több mint 500 db számítógépet és 830 db digitális diktafont adományozott összesen 137 millió Ft értékben. Speciálisan felszerelt oktatótermében informatikai tanfolyamokat tart látássérült résztvevők számára, valamint szemléletformáló képzéseket pedagógusok, könyvtárosok részére. Napi szinten tart telefonos és e-mailes tanácsadást, bemutatótermében szoftvereket és hardver eszközöket próbálhatnak ki az érdeklődők. Az alapítvány látássérült és látó munkatársainak közös célja, hogy az informatika eszközeivel segítsék a látássérült embereket a tanulásban és a munkavállalásban, előmozdítsa társadalmi integrációjukat.
A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) jogelődje 1956-ban alakult. Küldetése azóta is változatlan, legfontosabb célkitűzései az alábbiak: terjeszteni az űrhajózási-űrkutatási ismereteket; egységes magyar szaknyelv kialakítása az asztronautikában; foglalkozni az ifjúsággal, és erősíteni azt az elvet, hogy az űrtan az nem csak az űrhajózást jelenti, hanem jelen van mindennapi életünkben: a katasztrófa-előrejelzéstől kezdve a termésbecslésen és a műholdas helymeghatározáson át az orvos- és jogtudományig egyaránt. A MANT az űrkutatás iránt érdeklődő és az űrtevékenységgel aktívan foglalkozó hazai szakembereket tömöríti. A társaság szakmai programok (konferenciák, szemináriumok, találkozók) szervezése mellett minél szélesebb közönséghez szeretne szólni, a fiataloktól az idősekig egyaránt. Az általános és középiskolás fiatalok számára pályázatokat és táborokat szervez; a felsőoktatásban tanulók számára egy külön szakmai fórumot, a tanárok számára egynapos munkaműhelyeket. Rendszeres kiadványokat jelentet meg (Űrtan évkönyv, Űrkaleidoszkóp, Körlevél).
| |||
|