Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
MEGFEJTÉS: Az első űrhajósnők Ezen a héten indult űrkutatási bélyegekhez kapcsolódó rejtvénysorozatunk. Ma megtudhatják a helyes választ az első kérdésre, és az is kiderül, ki nyerte a Bélyegmúzeum ajándékát. A Bélyegmúzeumban december 16-án nyílt meg az „Asztro-trilógia”, az a május elejéig nyitva tartó, látványos időszaki kiállítás, amelynek gerincét űrkutatási bélyegek alkotják. Idén lesz az 550. évfordulója annak, hogy Magyarországra érkezett Johannes Müller, a később Regiomontanus néven ismertté vált német asztrológus, csillagász, matematikus, aki néhány évig Mátyás király udvari tudósa volt. Regiomontanus csillagjóslással és csillagászattal, vagyis asztrológiával és asztronómiával foglalkozott. Ezt a két témát kiegészítették az asztronautikával, így kapta a kiállítás az „Asztro-trilógia” címet. A Magyar Posta az évforduló alkalmából hamarosan emlékbélyeget ad ki Regiomontanus tiszteletére. A bélyeg alkotója Kara György tervezőművész, akinek a kiállítás látványterve és kivitelezése is köszönhető.
Első kérdésünk így szólt: Az „Asztro-trilógia” kiállítás űrhajósnőket bemutató vitrinjében egy 2013-as bolgár bélyegblokkon az első szovjet, amerikai és kínai űrhajósnő képe látható. Kik ők, mikor jártak a világűrben, és milyen alkalomból jelenhetett meg a bélyeg?
Az első szovjet űrhajósnő Valentyina Tyereskova volt, aki A Vosztok–6 fedélzetén 1963. június 16–19. között, csaknem három nap alatt 48-szor repülte körül a Földet. Az első amerikai űrhajósnő a 2012-ben elhunyt Sally Ride volt, aki 1983-ban a Challenger űrrepülőgép fedélzetén (STS–7) járt először az űrben. A rákövetkező évben ugyanazzal a géppel még egyszer repülhetett, így összesen két hetet töltött az űrben. Az első kínai űrhajósnő Liu Jang volt, aki 2012. június 16-án, vagyis éppen 49 évvel Tyereskova után indult az űrbe két társával a Sencsou–9 űrhajó fedélzetén. Közel két hetet töltött az űrben.
Őket ábrázolja a kiállításon látható bélyegblokk, amelynek megjelenési időpontjából könnyen kitalálható, hogy az első női űrrepülés 50. évfordulója alkalmából készült.
Valentyina Tyereskova az űrrepülése 50. évfordulója alkalmából az ENSZ Világűrbizottságában tartott megemlékezésen Liu Jang társaságában.
Három első köszöntötte repülése 50. évfordulóján a legelsőt az ENSZ-ben. Balról jobbra: Csiaki Mukai, Valentyina Tyereskova, Roberta Dunbar és Liu Jang, az első japán, szovjet, kanadai és kínai űrhajósnő.
Köszönjük olvasóink aktivitását! Összesen 19 megfejtést küldtek be, ezek közül lényegében mind helyes volt (bár a bélyegkiadás alkalmára néhányan a kézenfekvő 50. évfordulónál „bonyolultabb” ötlettel álltak elő.) A beküldők neve bekerült egy képzeletbeli sorsolási kalapba. Végül a szerencse Tusa Csabának kedvezett, aki a Bélyegmúzeum ajándékát nyerte. A nyeremény egy családi belépő a Bélyegmúzeumba, amely az „Asztro-trilógia” időszaki kiállítás végéig (május elejéig) használható fel, valamint a Regiomontanus-bélyeg egy példánya, elsőnapi borítékon, a tervező grafikusművész, Kara György dedikálásával.
A nyereményt a kiállításhoz kapcsolódóan, a Regiomontanus-bélyeg megjelenése napján, február 3-án rendezendő konferencia keretében adjuk át négyhetes rejtvénysorozatunk négy nyertesének. A részletekről a nyerteseket e-mailben értesítjük, de az ajándékot természetesen az is megkapja, aki február 3-án nem tudna eljönni a Bélyegmúzeumba.
Az „Asztro-trilógia” kiállítást rendező Bélyegmúzeum szívességéből négy ugyanilyen ajándékcsomagot tudunk kisorsolni az Űrvilág rejtvényeinek helyes megfejtői között. Ezek közül most még csak az első kelt el. Így aki most nem nyert, az se adja fel a reményt. A jövő hét elején jön a következő rejtvényforduló! | |||
|