Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Az infravörös égbolt – ahogy a WISE látta Megjelent a tavaly év elején végleg leállított amerikai égtérképező űrteleszkóp teljes, végső katalógusa. A NASA WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) elnevezésű űrtávcsöve 2009 decemberében állt Föld körüli pályára. Működési élettartamát meghatározta, hogy detektorait nagyon alacsony hőmérsékletre kellett hűteni. A hidrogén hűtőközeg 2010 szeptemberében fogyott el, ekkor megszakadtak a mérések a négy közül a két legnagyobb hullámhosszú (12 és 22 μm-es) sávban. Utána még egy ideig folytatni tudták a munkát a rövidebb (3,4 és 4,6 μm-es) hullámhosszakon. Ez a NEOWISE nevet kapott, főleg a földközeli kisbolygókra koncentráló hosszabbítás 2011 februárjáig tartott, amikor az amerikai űrhivatal a program lezárása mellett döntött.
A WISE képeiből összeállított montázs az infravörös égboltról. A fényes vízszintes csík a Tejútrendszer síkja, ahol elsősorban a csillagközi por, valamint a csillagok sugárzását látjuk. Középen galaxisunk centrumának környéke. A színkódoláshoz a 3,4, 12 és 22 μm-es adatokat rendre kék, zöld és vörös színnel ábrázolták. A kékes árnyalatok inkább a csillagokban gazdag, a zöldes és vöröses színek pedig a porban gazdag területeket jelzik. (Kép: NASA / JPL / UCLA; teljes méretben innen letölthető)
A WISE sikeresen végrehajtott feladata a teljes égbolt (többszöri) felmérése volt a négy infravörös hullámhosszon, minden eddiginél részletesebben és nagyobb érzékenységgel. 2012. március 14-én a programban dolgozó kutatók nyilvánosságra hozták a végeredményt: a mintegy 18 ezer egyedi felvétel feldolgozásával előállított égtérképet, valamint az 560 milliónál is több detektált egyedi égi objektum katalógusát. Ezek nagyjából fele-fele arányban tartalmazzák a Tejútrendszerünk csillagait, illetve a saját galaxisunktól jóval távolabb eső más galaxisokat. Ezerszámra szerepelnek a WISE katalógusában a Tejútrendszerben levő diffúz gázködök, saját Naprendszerünk égitestjeit pedig több mint 150 ezer katalógusbejegyzés tartalmazza. Ez utóbbiak főleg kisbolygók. A WISE katalógusának előzetes, még nem teljes változatát tavaly áprilisban tették elérhetővé.
A WISE 40 cm-es átmérőjű fedélzeti távcsövének és infravörös detektorainak programja igen sikeresnek bizonyult. Az értékes adatbázist a csillagászok még hosszú évekig-évtizedekig használják majd kutatásaikhoz, a legérdekesebb objektumokat pedig célzott megfigyelésekkel tovább vizsgálhatják majd, például más infravörös űreszközökkel. Az 525 km magas poláris pályán keringő WISE űrtávcső programja viszonylag olcsó volt, összességében 320 millió dollárba került. | |||
|