Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A Falcon Heavy-t választották
(Rovat: Amerika és az űrcsillagászat, SpaceX - 2022.08.08 06:15.)

A NASA döntése értelmében a SpaceX állíthatja pályára a Nancy Grace Roman-űrtávcsövet. Minden korábbinál jóval drágábban.

A NASA július 19-én jelentette be, hogy a SpaceX-szel kötött szerződést az NGRST 2026. októberre tervezett indítására. A startot a floridai Kennedy Űrközpontból Falcon Heavy hordozórakétával hajtják végre, a szerződés összege nem kevesebb mint 255 millió dollár, amely összeg a starton kívül a küldetéshez kapcsolódó további költségeket is fedez.


A NASA Roman-űrtávcsövét (NGRST, teljes nevén Nancy Grace Roman Space Telescope) a SpaceX 255 millió dollárért Falcon Heavy hordozórakétával indíthatja, várhatóan 2026 októberében. (Kép: NASA / GSFC)

A Roman-űrtávcső a NASA következő nagy űrtávcsöve lesz a James Webb-űrtávcső (JWST) után. Az űrobszervatórium főtükre 2,4 méter átmérőjű, méghozzá annak a két tükörnek az egyike, amelyeket egy évtizeddel ezelőtt a Nemzeti Felderítő Hivatal (NRO, National Reconnaissance Office) ajándékozott az űrügynökségnek. A nagy látómezejű űrtávcső az infravörös tartományban kozmológiai, általános asztrofizikai és az exobolygókkal kapcsolatos kutatásokat végez, amelyekhez koronagráf is helyet kap tudományos műszerei között. A JWST-hez hasonlóan a 4,2 tonna tömegű Roman-űrtávcső is a Földtől mintegy 1,5 millió km-re, a Nappal ellentétes irányban található L2 Lagrange pont környezetében fog dolgozni.

A szerződés összege jelentősen magasabb annál, amennyit a NASA a korábbi Falcon Heavy startokért fizetett vagy fizet a SpaceX-nek. Az Europa Clipper 2024-re tervezett indítására egy évvel ezelőtt 178 millió dolláros, tavaly szeptemberben viszont a GOES-U időjárási műhold ugyancsak 2024-es indítására 152,5 millió dolláros szerződést kötöttek. A SpaceX egyébként kereskedelmi listaáron a tavalyi 90 millió dollár helyett idén 97 millió dollárért kínálja a Falcon Heavy startját, az áremelést az általános és jelentős inflációval indokolják.

Úgy tűnik, a SpaceX-nek nem volt versenytársa a Roman-űrtávcső indítására, ugyanis az ULA (United Space Alliance) elnök-vezérigazgatója már februárban bejelentette, hogy cégük nem száll versenybe a szerződés elnyeréséért, mert Vulcan Centaur rakétájuk még az első startjára vár. Hasonló a helyzet a Blue Origin New Glenn rakétájával, sikeres indítás hiányában nyilván nem sok esélyük lett volna a szerződés elnyerésére.

Amint korábbi cikkünkben megírtuk, a Roman-űrtávcső nemcsak tudományos szempontból fontos a NASA számára, hanem azért is, mert ezzel kell bizonyítaniuk, hogy képesek határidőre és a rendelkezésre álló költségkereten belül megépíteni az űrtávcsövet. Bár tavaly már összeszedtek hét hónap csúszást és 382 millió dollár költségnövekedést, de ezt még sikerült ráfogni a járványra. Jelenleg a küldetés teljes, egész élettartamára megjelölt költségkerete 4,32 milliárd dollár.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024