Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A szenátus rakétája (1. rész)
(Rovat: Amerika hordozórakétái, Orion, Ares, SLS - 2011.06.23 07:15.)

Miután az Obama-adminisztráció elkaszálta az Ares rakétacsaládot, az Egyesült Államok nehéz-hordozórakéta koncepció nélkül maradt. A törvényhozás azonban fellázadt ezen áldatlan állapot ellen, és nyomást gyakorolt az elnökre.

Van egy hatalmas baj az alacsony Föld körüli pályára irányuló űrhajózási programokkal: végső soron nem vezetnek sehová. Valamint Nemzetközi Űrállomás sem lesz mindörökké: legeslegkésőbb 2030 körül zárni kell majd a bázis programját, szerkezetének elöregedése miatt. Az alacsony Föld körüli pályáról való kilépésnek azonban alapfeltétele egy üzemképes nehéz-hordozórakéta megléte.


Barack Hussein Obama, az Amerikai Egyesült Államok negyvennegyedik elnöke.

Az első Obama-terv túlságosan nagy ívű kanyart akart a NASA számára előírni ahhoz, hogy általánosan elfogadhatóvá váljon az amerikai űrszektor számára. Különösen az űrhajózási részleg kiáltott fel fájdalmában Obama drasztikus reformtervezete hallatán. Az űrhajózásban érintett államok szenátorai és képviselői pedig nem haboztak harcba szállni választóik érdekeiért. (Az Amerikai Egyesült Államok Kongresszusa kétkamarás törvényhozás, a Szenátusból illetve a Képviselőházból áll. A szenátorok alkotják a felső-, a képviselők pedig az alsóházat. A megnevezések félrevezetőek, mert jogi értelemben véve gyakorlatilag egyenlő súlyú mindkét ház.)

Első lépésben a már előrehaladott fejlesztési állapotban lévő Orion űrhajót sikerült megmenteniük a törléstől. Az első elképzelésekben egyfajta mentőcsónak-Orion szerepelt, amely a Nemzetközi Űrállomásnál lett volna használatos. Ezen fejlesztési irány felvétele azonban felesleges kör lett volna, mivel a hasonló kapacitású személyszállító magánűrhajók fejlesztésének támogatása elfogadásra talált. Így tehát módosították az Orionnal kapcsolatos elképzeléseket, és egy új fejlesztési irányt jelöltek ki.


Művészi elképzelésen: az Orion űrhajó. Eddig remek túlélőnek bizonyult, jóllehet még sosem járt a világűrben. (Képek: NASA)

Az eredetileg Crew Exploration Vehicle (CEV: emberes felfedező jármű) néven futó Orion űrhajó átkereszteltetett Multi-Purpose Crew Vehilce (MPCV: többcélú személyszállító jármű) névre. A kezdetektől fogva tervbe vett alacsony Föld körüli pályán való használat azonban kikerült az elképzelésből, így a gyártó Lockheed a mélyebb világűr elérése alkalmas változat kifejlesztésére kapott további megbízást.

A legnagyobb „arcon csapást” azonban a teljes Ares rakétacsalád törlése jelentette az első Obama-tervben. Az akkor beterjesztett költségvetési javaslat elkülönített ugyan forrásokat egy majdani nehéz-hordozórakéta fejlesztésének előkészítésére, azonban e gyengécske fájdalomcsillapító lenyeletésére tett kísérlet harmatgyenge próbálkozásnak bizonyult. Beindult a harc egy, az Ares rakétacsaládot kiváltó hordozórakéta mielőbbi megalkotásáért.

(Folytatjuk!)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024