Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Astra: a harmadik próba sem sikerült A magáncég Rocket-3 rakétája eddig két sikertelen űrindításon volt túl Alaszkából. A magánfejlesztésű rakéta neve a nem túl egyedi Rocket-3. A Föld körüli pálya elérésére az első próbálkozás (Rocket-3.1) még hasznos teher nélkül történt, 2020 szeptemberében. (Korábban szuborbitális repülésekkel kísérleteztek, ezek voltak a Rocket-1 és Rocket-2 rakéták. A Rocket-3.0 pedig még a startállásban, üzemanyagtöltési próba közben kigyulladt és megsemmisült.) Az első űrindítási kísérlet Alaszkából mintegy fél percig tartott, ugyanis röviddel a felemelkedés után az első fokozat működése megszakadt, a rakéta a levegőben bukdácsolni kezdett, lezuhant és felrobbant. A második orbitális startkísérlet alkalmával, tavaly december 15-én a Rocket-3.2 már eljutott ugyan a világűrig, 390 km-es magasságig, de a pályára állításhoz szükséges sebességet épp hogy csak nem sikerült elérni. Az utolsó fokozat idő előtt leállt. Hasznos terhet akkor sem szállított.
Az Astra 13 méter magas, LV0006 jelzésű rakétája (Rocket-3.3) a start előtt, a Kodiak-szigeten fekvő Pacific Spaceport Complex indítóállásában. (Kép: Astra)
A mostani harmadik kísérletben a Rocket-3.3 már magával vitte az első hasznos terhét, az Amerikai Űrhaderő STP-27AD1 jelű kísérletét. Ez valójában egy a rakéta utolsó (második) fokozatára szerelt műszeregyüttes, amely a hordozóeszköznek a pályára állás közbeni viselkedéséről, a környezetről szolgáltatott volna adatokat. Az indítás magyar idő szerint augusztus 29-én, 0:45-kor (helyben még 28-án) történt Kodiakból. Lényegében a start pillanatában az első fokozat hajtóműve rendellenesen működött, a rakéta a startállásban megdőlt. De végül el tudta hagyni az indítóhelyet és függőleges emelkedésbe kezdett. A teszt folytatódott, a rakéta mintegy 50 km magasságig jutott, ahol a földi irányítók parancsára véget vetettek a repülésnek.
A startkísérlet élő közvetítésének felvétele. Az izgalmas dolgok, a felemelkedés és a kezdeti megdőlés, majd oldalirányú mozgás 1:33 után kezdődnek. (Forrás: Astra / nasaspaceflight.com / Youtube)
Az Astra cég rakétája kis tömegű műholdaknak alacsony Föld körüli pályára állítására készült. Nem ők az egyetlen vállalkozás, amely ki szeretné venni a részét e növekvő piaci szegmensből. Ilyenek például a Rocket Lab, a Virgin Orbit, a Firefly Aerospace és mások. Az Astra első orbitális rakétája azonban kisebb a versenytársakéinál, és eddig nem is működött megbízhatóan. A most indított Rocket-3.3 mindenesetre egy valamivel nagyobb hajtóanyagtartállyal felszerelt első fokozattal és könnyebb második fokozattal készült, továbbfejlesztett változat volt. Az amerikai hadsereg azért érdeklődik a Rocket-3 iránt, mert egy olcsó, gyorsan bevethető, mobil hordozóeszköz lehetőségét látják benne. | |||
|