Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

New Glenn: közeledik a bemutatkozás
(Rovat: Amerika hordozórakétái - 2024.12.28 14:15.)

Megkapta a startengedélyt és sikeresen túl van a statikus hajtóműteszten a Blue Origin új hordozórakétája. Akár már január 6-án indulhat.

A Jeff Bezos által alapított cég szerint immár készen állnak a New Glenn rakéta első felbocsátására, amelyre a tervek szerint január első napjaiban keríthetnek sort. Addig már csak a hasznos terhet kell elhelyezni a rakéta tetején.


A New Glenn rakéta első fokozatának hét BE-4 hajtóművét statikus teszt során próbálták ki december 27-én, a floridai Cape Canaveral 36-os startállásában. (Kép: Blue Origin)

December 27-én sikeres statikus hajtóműtesztet hajtottak végre a floridai indítóhelyen, csupán néhány órával azután, hogy az amerikai szövetségi repülésügyi hivatal (Federal Aviation Administration, FAA) kiadta a kereskedelmi hordozórakéta startengedélyét. A próba során – miközben a rakéta természetesen az indítóálláshoz rögzítve maradt – az első fokozatot alkotó hét BE-4 hajtómű 24 másodpercen át működött, ebből 13 másodpercig teljes tolóerővel. A statikus teszt volt a New Glenn bemutatkozó repülését előkészítő kampány csúcspontja. A Blue Origin szakemberei szerint a próba szimulálta a rakéta működését az indítása napján, és igazolta, hogy a hordozóeszköz és a földi kiszolgáló rendszerek megfelelően működnek.


A Blue Ring a Föld körül. (Fantáziakép: Blue Origin)

Az NG-1 jelű repülés során a Blue Ring Pathfinder nevű technológiai kísérlet kerül a világűrbe. Korábban úgy volt, hogy a NASA Escapade (Escape and Plasma Acceleration and Dynamics Explorers) nevű kis űrszondapárosa indul el vele a Marshoz, de a késések láttán az űrügynökség szeptember elején úgy döntött, hogy inkább leveszi a szondákat a rakétáról. A Blue Ring Pathfinder a cég Blue Ring nevű, műholdak működésének segítésére szánt platformjának a prototípusa. A platform kommunikációs feladatok ellátására, műholdak üzemanyaggal történő feltöltésére, szállítására és fogadására lesz alkalmas. Több darabban összesen akár 3 tonnányi hasznos terhet is szállíthat, attól függően, hogy milyen pályákat céloznak meg vele. Maga a Blue Ring „űrvontató” is utántölthető lesz a Föld körüli pályán.


A Blue Ring Pathfinder a startra való előkészítése közben. (Kép: Blue Origin)

A Blue Origin hivatalosan nem hozta nyilvánosságra az NG-1 repülés pontos indítási dátumát. A légtér használatára vonatkozóan kiadott figyelmeztetések alapján viszont január 6-án magyar idő szerint 7 óra körül lehet számítani az eseményre, másnap ugyanekkor egy tartalék időponttal. A cég egészen december elejéig reménykedett abban, hogy még idén sort keríthetnek a New Glenn szűzrepülésére.

A New Glenn nehézrakéta első fokozatában dolgozó BE-4 hajtóművek metánnal és folyékony oxigénnel működnek. A második fokozatot alkotó két BE-3U üzemanyaga folyékony hidrogén, az oxidálószer ott is folyékony oxigén. Az indítóálláson 98 m magas, 7 m átmérőjű rakéta teljes kapacitásával 45 tonna tömeg alacsony Föld körüli pályára állítására lesz alkalmas. Geostacionárius átmeneti pályára 13,6 tonnát, a Hold felé vezető átmeneti pályára 7 tonnát lesz képes szállítani. Nevét John Glennről, a Földet először megkerülő amerikai űrhajósról kapta. A Blue Origin mindkét rakétafokozatot többször újrahasznosíthatóra tervezte.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024