Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Egyszerre kétfelé
(Rovat: Artemis, Emberes Mars-utazás? , Az űrállomás és az USA - 2025.04.19 07:15.)

A NASA főigazgató-jelöltje szerint az Egyesült Államoknak egyszerre két vasat kell a tűzben tartania: űrhajósokat küldeni a Holdra és a Marsra.

Donald Trump elnök szokatlanul hamar, tavaly december elején, tehát még jóval beiktatása előtt bejelentette, hogy Jared Isaacman milliárdos vállalkozót jelöli a NASA főigazgatójának. A jelöltet április 9-én hallgatta meg a Szenátus Kereskedelmi Bizottsága. Isaacman kifejtette, hogy elkötelezett az Artemis-program folytatása mellett, de ezzel párhuzamosan el kell indítani az emberes Mars-utazás előkészítését is, amint azt Trump elnök a beiktatásakor mondott beszédében célként jelölte meg. Ugyanakkor Isaacman aggályának is hangot adott, miszerint az első emberes marsraszállásért folyó versenyben Kína megelőzheti az Egyesült Államokat.


Trump elnök Jared Isaacmant jelölte a NASA főigazgatói posztjára. Isaacmant április 9-én hallgatta meg a Szenátus Kereskedelmi Bizottsága. (Kép: NASA webcast)

A meghallgatást Ted Cruz texasi republikánus szenátor, a Kereskedelmi Bizottság elnöke vezette, aki bevezetőjében ugyancsak a kínai veszélyre hívta fel a figyelmet. A két és fél órás meghallgatáson Isaacman bevezetőjében és a kérdésekre adott válaszaiban egyaránt amellett foglalt állást, hogy végre kell hajtani a „szinte lehetetlent”, és egyszerre kell előkészíteni az űrhajósok Holdra és Marsra lépését, utóbbinak adva elsőbbséget. Technikai részletekről és esetleges menetrendről nem esett szó a meghallgatáson, azt azonban többször elmondta, hogy az amerikai űrhajósoknak a kínaiak 2030-ban várható leszállása előtt kell a Marsra lépniük. Megerősítette, hogy rövid távon folytatni kell az Artemis program keretében megkezdett munkát, beleértve a Space Launch System, az Orion űrhajó és a Lunar Gateway fejlesztését (bár utóbbit illetően szakmai körökben komoly kételyek is felmerültek – B.E.).


Ted Cruz, Texas republikánus szenátora, a Szenátus Kereskedelmi Bizottságának elnöke Jared Isaacman április 9-i bizottsági meghallgatásán posztert mutat fel, amelyen annak veszélyére hívja fel a figyelmet, hogy a kínai űrhajósok megelőzhetik a Marson az amerikaiakat. Isaacman megjegyezte, hogy a poszter jobb oldali felét látni sem akarja. (Kép: NASA webcast)

A meghallgatáson jelen volt az a három amerikai és egy kanadai űrhajós, akik a jövőre esedékes Artemis–2 küldetés személyzetét alkotják. Isaacman megerősítette, hogy ez a négy űrhajós megkerüli a Holdat, a következő küldetés űrhajósai pedig leszállnak az égitest felszínére. A főigazgató-jelölt kiállt a Nemzetközi Űrállomás programjának 2030-ig történő folytatása mellett is, és megerősítette, hogy ezt követően kereskedelmi alapon működő űrállomásokkal biztosítják az amerikai űrhajósok folyamatos jelenlétét az alacsony Föld körüli pályán. A Bizottság egyik tagja felidézte, hogy Elon Musk februárban úgy nyilatkozott, hogy az ISS mostanra már elértéktelenedett, ezért a lehető leghamarabb meg kell válni tőle. Isaacman válaszában jelezte, hogy ismeri Musk véleményét, és a problémát még vizsgálni kell, de kiállt az ISS programjának folytatása mellett.

A meghallgatáson szóba került Isaacman és Elon Musk kapcsolata, hiszen Isaacman mindkét saját finanszírozású űrrepülését a SpaceX űrhajójával hajtotta végre, de Isaacman elmondta, hogy jelölésének bejelentése óta nem beszélt Muskkal a NASA-val kapcsolatos kérdésekről. Kitérő választ adott azonban, amikor arról kérdezték, milyen szerepe lehetett Musknak abban, hogy az elnök őt jelölte a NASA élére.


A Polaris Dawn küldetés űrhajósai (balról jobbra: Sarah Gillis, Jared Isaacman, Scott Poteet, Anna Menon) 2024. szeptember 13-án. (Kép: Polaris Program)

Az amerikai űripar szereplői egyértelműen támogatják Isaacman jelölését, amit két tucat űripari vállalat és befektetési alap vezető levélben is megerősítettek, véleményük szerint a mostani kritikus időszakban a NASA-nak pontosan ilyen vezetőre van szüksége, aki komoly tapasztalatokra tett szert és sikereket ért el az üzleti életben. Ugyancsak támogatásukról biztosították Isaacmant a 40. Űrszimpózium résztvevői. Egyúttal sürgették az új vezető mielőbbi kinevezését, ami reményeik szerint stabilitást hozhat.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024