Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Megsemmisült az űrállomásról eldobott tartály
(Rovat: Az űrállomás és az USA - 2008.11.04 14:35.)

A 635 kg-os űrszemétdarabot tavaly választották le a Nemzetközi Űrállomásról, maradványai most csapódtak a Csendes-óceánba.

A feleslegessé vált ammóniatartály az ISS hűtőrendszerének része volt, amíg 2007. július 23-án egy űrséta során Clayton Anderson amerikai űrhajós le nem szerelte és el nem dobta. Ez utóbbit szó szerint kell érteni, hiszen kézzel lökte el a tartályt az űrállomás környezetéből. A jókora hulladékdarabot a Föld körül keringő űrszemetet is nyomon követő amerikai hálózat (U.S. Space Surveillance Network) folyamatosan figyelte. Pályamagassága mostanra csökkent le annyira, hogy belépett a légkör sűrű rétegeibe. Az esemény magyar idő szerint vasárnapról hétfőre virradó éjszaka történt. A NASA előzetes becslései szerint akár 15 különböző – néhány dekagrammtól majdnem 20 kg-ig terjedő tömegű – darab is elérhette volna a felszínt. (Végül állítólag nem szakadt darabokra a légkörben felizzó test.) Ez szerencsére a Csendes-óceán fölött, valahol Ausztrália és Új-Zéland között következett be. Így az esetleg megmaradt mérgező ammónia emberi egészséget nem veszélyeztetett.


Clayton Anderson a kanadai robotkar végén. A kezéből kirepülő hűtőtartály az eddigi legnagyobb darab volt, amit kézzel „hajítottak el” az ISS-ről. (Kép: NASA TV)

A tartály 2001-től 2007-ig szolgált az űrállomáson, mint a tartalék ammónia tárolására szolgáló egység. A fő hűtőrendszer beüzemelésével vált feleslegessé. Azért nem hozták vissza az űrrepülőgépen, mert féltek, hogy korára való tekintettel a leszálláskor megsérül. Így inkább a „szemetelés” mellett döntöttek. A darab ugyanakkor elég nagy volt ahhoz, hogy folyamatosan megfigyelhessék. Egy közel 100 kg-os kameraállvány is hasonló sorsra jutott; ez korábban, az idei év elején már megsemmisült a légkörben.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024