Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Scott Kelly visszavonul Alig hogy visszatért 340 napig tartó űrrepüléséből, az amerikai csúcstartó bejelentette, hogy búcsút mond a NASA szolgálatának.
Scott Kelly Houstonban március 3-án, a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) való visszaérkezését követő napon. (Kép: NASA / Joel Kowsky)
Kelly már csak a hónap végéig marad a NASA űrhajósállományában. A hosszú időtartamú űrutazásához kapcsolódó utólagos kutatásokban, orvosi vizsgálatokban és megfigyelésekben ugyanakkor természetesen továbbra is részt vesz, amilyen hosszan csak szükséges. A NASA-tól való elválás utáni tervei egyelőre még nem ismertek a nyilvánosság számára. Nemrég egy interjújában azonban azt mondta, hogy a világűrből sosem lesz elege, mindig részt szeretne venni az űrkutatásban. A NASA kötelékeiben azonban újból repülni nincs esélye, hiszen így is ő az eddigi legtöbb időt a Föld körüli pályán töltött amerikai űrhajós. Az 1964-es születésű Kelly négy alkalommal összesen 520 napot töltött a világűrben, ezen belül 18 óra 20 percen át dolgozott űrsétán. Az űrrepüléssel töltött összes idő alapján ő számít a leggyakorlottabb amerikai űrhajósnak, a világranglistán ez a 17. helyezéshez elegendő.
Scott Kelly először 1999-ben a Discovery űrrepülőgéppel (STS-103) repült (7 nap 23 óra), majd 2007-ben az Endeavour (STS-118) parancsnokaként szolgált (12 nap 18 óra). Az ISS-re utazva, ahová a Szojuz TMA-01M űrhajóval érkezett, 2010-11-ben összesen 159 napot töltött. A 25. és 26. számú állandó személyzetben dolgozott, ez utóbbinak a parancsnoka is volt. Végül a már említett, nemrég befejeződött rekordhosszúságú (340 napos) ISS-repülés koronázta meg űrhajós-pályafutását. Társával, az orosz Mihail Kornyijenkóval a Szojuz TMA-16M-mel indultak és a Szojuz TMA-18M-mel tértek vissza közel egy éven át tartó repülésükről. Az ISS-en töltött idő alatt a 43., 44. és 45. számú legénység munkájában vettek részt. Ez utóbbiban Scott Kelly ismét parancsnoki megbízást kapott.
Az elmúlt időszakban, a NASA-tól való távozásukat követően az űrrepülőgépes program számos veteránja talált munkát és foglalt el vezető pozíciókat az űrtevékenységgel foglalkozó megerősödő amerikai magánszektor vállalatainál. Például Jeff Ashby a Blue Origin cég alkalmazottja, Garrett Reisman a SpaceX alelnöke, Rick Sturckow pedig tesztpilóta a Virgin Galactic szolgálatában. Frank Culbertson az Orbital ATK vezető beosztású alkalmazottja, Chris Ferguson a Boeing cégnél felügyeli az embereket szállító űrhajó fejlesztését. Ron Garan és Mark Kelly (Scott Kelly ikertestvére) a World View vállalatnál találtak munkát. Ez a cég űrturistáknak a világűr határának közelébe való eljuttatásában dolgozik, ballonos segítséggel. | |||
|