Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Cygnus: elégés előtt égetés A Cygnus (OA-6) teherűrhajó levált a Nemzetközi Űrállomásról, de még elvégez néhány feladatot, mielőtt útja a sűrű légkörben való tervezett megsemmisüléssel véget nem ér. Az egyik ilyen feladat a NASA SAFFIRE (Spacecraft Fire Experiment) nevű kísérlete, amelynek során „gyújtogattak” a fedélzeten – természetesen csak azután, hogy a Cygnus biztonságos távolságba került a Nemzetközi Űrállomástól (ISS).
A Cygnus (OA-6) június 14-én hagyta el az űrállomást, előbb a robotkar segítségével, majd attól is elválva. (A képet Tim Peake brit űrhajós készítette.)
A SAFFIRE kísérletben arra keresik a választ, hogyan terjed a tűz az űrhajón a súlytalanságban, konvekciós áramlás hiányában. Az egyik fő cél a tűzbiztonság javítása a jövő űrhajóin. Nagyobb kiterjedésű tűzzel való kísérletezés az embereket is szállító űrhajók fedélzetén nem szerencsés, ezért esett a választás a már amúgy is megsemmisülés előtt álló automata teherűrhajóra. A Cygnus az ISS-től való leválást követően még 8 napig marad pályán. Részben azért, hogy legyen idő a tüzes kísérlet során felvett videoanyag lesugárzására. Június 20-én pedig öt apró műhold (CubeSat) önálló pályára helyezésére is sor kerül. Ezek a Lemur nevű rendszer részei, feladatuk időjárási és hajókövetési célú megfigyelés.
Az amerikai Orbital ATK cég Cygnus teherűrhajója magyar idő szerint március 23-án egy Atlas-5 rakétával állt Föld körüli pályára. Ellátmányt és eszközöket szállított az ISS-re, ahol 80 napon át maradt csatlakoztatva. A visszaútra szokás szerint hulladékkal, feleslegessé vált tárgyakkal pakolták meg az űrhajósok. Az irányítók június 22-én a Csendes-óceán fölött léptetik majd be a sűrű légkörbe. Még ekkor, az utolsó és végzetes repülési fázisban sem marad kísérlet nélkül: a szétdarabolódását és végső megsemmisülését is figyelik, mérve a nyomást, a hőmérsékletet és a fellépő gyorsulásokat, amíg csak lehet. A Re-entry Breakup Recorder adatai a remények szerint az Iridium kereskedelmi mobil távközlési műholdak rendszerének közvetítésével jutnak el a földi irányítókhoz.
A mostani volt a Cygnus teherűrhajók negyedik példánya, amely a NASA megbízásásából, szolgálatszerű repülés során eljutott az ISS-hez. A következő alkalom (Cygnus OA-5) rövidesen várható. Ekkor az Orbital ATK megújított Antares rakétája is bemutatkozik. Az indítás a Wallops-szigetről történik majd, várhatóan július elején. | |||
|