Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

ISS: 2030-ig működhet?
(Rovat: Az űrállomás és az USA, Az űrállomás és Oroszország , Az űrállomás és kontinensünk - 2022.01.01 12:15.)

Az óév utolsó napján az Egyesült Államok elkötelezte magát a Nemzetközi Űrállomás (ISS) programjának 2030-ig történő meghosszabbítása mellett.

A Biden-kormányzat döntése nem meglepő ugyan, de ez még csak az első fontos lépés ahhoz, hogy a terv tényleg meg is valósuljon. Az ISS-t ugyanis nemzetközi együttműködésben üzemeltetik az orosz, európai, kanadai és japán partnerekkel. A hosszabbításról pedig meg kell győzni őket is. Josef Aschbacher, az Európai Űrügynökség (ESA) főigazgatója első reakciójában máris üdvözölte a döntést és megígérte, hogy a javaslatot a tagországok elé terjeszti megfontolásra. Ilyen jellegű kötelezettségvállaláshoz a legmagasabb szintű döntésre – és persze megfelelő költségvetés biztosítására – lesz szükség.

Az oroszok meggyőzése keményebb diónak bizonyulhat. Egyrészt az amerikai–orosz politikai kapcsolatok mélyponton vannak, másrészt orosz részről már korábban is olyan nyilatkozatok érkeztek, hogy az ISS-től most már továbblépnének, saját űrállomást hoznának létre.


Novemberben a távozó Crew-2 küldetés űrhajósai fényképezték az ISS-t. (Kép: NASA)

Inkább volt meglepő a bejelentés módja, egy december 31-én kelt NASA blogbejegyzés formájában. A jelenleg érvényes, legutóbb 2015-ben felülvizsgált jogszabályok szerint a NASA 2024-ig vállalt kötelezettséget az ISS üzemeltetésére. Az űrügynökség vezetője, Bill Nelson örömmel konstatálta a döntést, szerinte a hosszabbítás hasznára válik az innovációnak és a versenyképességnek, és hozzájárul a Holdra és majdan a Marsra indítandó expedíciók előkészítéséhez. Mint néhány nappal ezelőtt megírtuk, erősen kétséges, hogy az évtized vége előtt elkészülhetnek-e a kereskedelmi alapon működő űrállomások, amelyeknek az amerikai elképzelések szerint át kellene venniük az ISS feladatát és helyszínt biztosítaniuk az alacsony Föld körüli pályán végzett súlytalansági kísérletekhez. Ebből a szempontból akár a 2030 utáni ISS-hosszabbítás is szükségessé válhat – más kérdés, hogy az idősödő komplexum műszaki állapota ezt lehetővé teszi-e.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024