Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Új legénység indult az űrállomásra
(Rovat: Az űrállomás és kontinensünk, Kontinensünk hajósai , Nyereség a kontinensnek - 2004.04.19 20:02.)

Ma reggel, közép-európai idő szerint 4:19-kor indult Bajkonurból a legutóbbi Szojuz hordozórakéta, orrkúpja alatt a Szojuz TMA-4 űrhajóval. Az űrhajóban a Nemzetközi Űrállomás (ISS) kilencedik alaplegénysége és André Kuipers holland asztronauta utaznak.


A Nemzetközi Űrállomás 9. alaplegénysége Gennagyij Padalka orosz, és Michael Fincke amerikai űrhajósokból áll. Hozzájuk "társult" az ESA képviseletében André Kuipers. A Szojuz TMA-4 két nap múlva csatlakozik a Nemzetközi Űrállomáshoz. Előbbiek váltják a fél éve az űrkomplexum fedélzetén tartózkodó Alekszandr Kalerit és Michael Foale-t, és a tervek szerint szintén fél évet töltenek majd az űrállomáson, míg Kuipers 9 napos kutatási programot hajt végre az ISS-en. Ő a jelenleg az űrállomáshoz kapcsolt Szojuz TMA-3-ban ér földet Foale-lal és Kaleri-vel április 30-án.


André Kuipers a holland DELTA programot (Dutch Expedition for Life science, Technology and Atmospheric research, azaz Holland expedíció élet-tudományi, műszaki és légkörkutatásra) hajtja végre. A kísérlet-sorozat anyagait még január végén, a Progressz M1-11 teherűrhajó szállította az űrállomásra.


Érdekesnek ígérkezik a különféle jövőbeli világítóberendezéseket vizsgáló ARGES kísérlet, a jövő műholdjainak és űreszközeinek jobb hőháztartási módszerei fejlesztését célzó HEAT, és a PROMISS-3 - melynek keretében protein-kristályokat kívánnak növeszteni a csökkent gravitációs térben. A SUIT kísérlet keretében Kuipers majd egy speciális - érzékelőkkel teleaggatott - ruhát fog viselni, ezzel mozgásait mérik. A kísérlettől azt várják, hogy javítani lehet a jövő asztronautáinak térbeli tájékozódó képességét, illetve csökkenetni lehet hajlamukat az űrbetegségre. Az ETD kísérletben a súlytalanságban dolgozó egyének szemmozgásait vizsgálják, a SAMPLE különféle mikrobák alkalmazkodását vizsgálja, a MOT pedig többféle gyorsulásmérő finom kalibrálását célozza.

Képek: ESA TV, ESA

Ledneczki István - Szentpéteri László

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024