Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Adatok a Szojuz TMA-6 repüléséről
(Rovat: Az űrállomás és kontinensünk, Kontinensünk hajósai , Üzlet és munkahely - 2005.04.15 12:46.)

Mint arról már beszámoltunk, április 15-én helyi időben reggel 06:46-kor (közép-európai idő szerint 02:46-kor) Bajkonurból sikeresen indították azt a Szojuz FG hordozórakétát, melynek orrburkolata alatt a Szojuz TMA-6 űrhajót helyezték el. Jelen cikkünken további részletekkel szolgálunk.


A Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) tartó űrhajó utasai: az orosz Szergej Krikaljov (46, parancsnok, az orosz űrügynökség kozmonautája, a képen alul), az amerikai John Phillips (53, fedélzeti mérnök 1, a NASA asztronautája, a képen középen) és az olasz Roberto Vittori (fedélzeti mérnök 2, az ESA űrhajósa, a képen felül). A Szojuz a tervek szerint 2005. április 17-én (vasárnap) hajnali 02:19 GMT-kor csatlakozik az ISS Pirsz dokkolóegységéhez.

Az ISS jelenlegi legénységével (Expedition 10: Leroy Chiao amerikai parancsnok és Szalizsán Sáripov fedélzeti mérnök) végzett egy hetes közös kutatómunkát és űrállomás átadás-távételt követően, Krikaljov és Phillips átveszi az űrállomást és ők lesznek a következő állandó legénység (Expedition 11) – a tervek szerint mintegy fél éven át. (Innentől Krikaljov beosztása állomásparancsnok (Station Commander), míg Phillips kutatótiszt (Science Officer).) A tervek szerint ezalatt az idő alatt kétszer-kétszer fogadnának amerikai űrrepülőgépet és orosz Progressz teherűrhajót, és legalább három űrsétát végeznének.

A jelenleg az ISS-en tartózkodó Leroy Chiao és Szálizsán Sáripov -– az olasz Vittorival kiegészülve -– a tervek szerint április 24/25-e éjszakáján (közép-európai időben éjfél körül) tér vissza a Földre a jelenleg is fent lévő Szojuz TMA-5 űrhajóval.


A most indított Szojuz FG rakéta egyébként a Vosztok-Voszhod-Molnyija-Szojuz hordozórakéta-család 1695. példánya volt. Ebben az évben ez a második Szojuz start volt, melyet a tervek szerint idén még további tíz követ. (2004-ben összesen kilenc Szojuz indult a világűrbe, valamennyi teljes sikerrel.) A Szojuz rakétákat az orosz Szamara Űrközpont gyártja, és az orosz-francia Starsem biztosítja a nemzetközi kereskedelmi tevékenységet, azaz árulja az indításokat. (A Starsem konzorcium tagjai az Arianespace, az EADS, az Orosz Szövetségi Űrügynökség és a Szamara Űrközpont.) A Starsemnek jelenleg többek között az Európai Űrügynökséggel (ESA), az Európai Műholdas Meteorológiai Szolgálattal (EUMETSAT) és az egyik amerikai műholdas távközlési válalattal (PanAmSat) vannak jelentősebb indítási szerződései.


A Szojuz rakétákat 2007-től egyébként már Európa Francia Guayanában lévő űrközpontjából – Kourouból – is indítják majd. Ezzel, az európai nehéz Ariane-5 és (a jelenleg fejlesztés alatt lévő) könnyű Vega rakéták közötti űrt az oroszok töltik ki, egy sikeres orosz-európai együttműködés keretében.

Fotók: NASA és ESA

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024