Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Földet ért a Szojuz TMA-10 Az orosz űrhajóval a Nemzetközi Űrállomás 15. állandó legénysége és az első malajziai űrhajós tért haza.
A két orosz űrhajós, Oleg Kotov és Fjodor Jurcsihin még április 7-én indultak útjukra, ugyanezzel az űrhajóval. Számunkra a személyzet és a Szojuz TMA-10 azért nevezetes, mert a harmadik útitárs áprilisban Charles Simonyi magyar származású amerikai mérnök és üzletember volt, mint űrturista. Az oroszok most a Szojuz TMA-11 fedélzetén 11 napja indult maláj űrhajóssal, Sheikh Muszaphar Shukorral együtt rendben landoltak Kazahsztánban, bár a visszatérés pályája a tervezettnél némileg meredekebb volt, s a kijelölt földi célpontot is jó 300 km-rel elvétették. A Földet érés pontos időpontja október 21., magyar idő szerint 12:36. Kotov és Jurcsihin fél évig lakott a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), ahol igen mozgalmas programban volt részük. Három amerikai űrrepülőgép utasait fogadták, s ezalatt jelentősen előrehaladt az ISS továbbépítése. A 15. legénység pénteken átadta az űrállomást a váltásukra érkezett párosnak. Az amerikai Peggy Whitson az ISS történetének első női parancsnoka lett.
Távozás előtti csoportkép az ISS Destiny moduljában. Az első sor, balról jobbra: Oleg Kotov (fedélzeti mérnök, 15. legénység), Fjodor Jurcsihin (parancsnok, 15. legénység), Sheikh Muszaphar Shukor. A hátsó sorban: Jurij Malencsenko (fedélzeti mérnök, 16. legénység), Peggy Whitson (parancsnok, 16. legénység), Clayton Anderson (fedélzeti mérnök, 15. és 16. legénység). (Kép: NASA)
A malajziai űrhajós programja során egy sor tudományos kísérletet végzett. A tudósítások megemlítik még, hogy a többi űrhajósnak nagyon ízlett a malajziában készült űrétel. Különösen a szárított mangót tartalmazó fogás aratott sikert. A civilben ortopéd sebész Sheikh Muszaphar Shukort hazájában 11 ezer jelentkezőből választották űrhajósnak. Az október 10-ei indítása – amelynek során Whitson mellett az orosz Jurij Malencsenko, a 16. ISS-személyzet másik tagja volt útitársa – egy orosz-malajziai vadászrepülőgép-üzlet része volt.
A júniusban az ISS-re érkezett amerikai Clayton Anderson tovább marad, így a 15. és a 16. legénységnek is tagja lett. A hosszabbítás nem tart túl sokáig: jövő héten indul a Discovery űrrepülőgép, amellyel megérkezik a váltás, Daniel Tani személyében. Az űrállomás lakói mozgalmas hetek elé néznek, hiszen a Discovery (STS-120) 14 napos küldetésének része egy új összekötő modul (Harmony) beépítése. Ezzel megnyílik a lehetőség a nemzetközi kutatólaboratóriumok későbbi felszállítására is.
| |||
|