Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Elindult a Szojuz TMA-07M A Bajkonurból ma startolt Szojuz egy orosz, amerikai és kanadai űrhajósokból álló hármast szállít a Nemzetközi Űrállomásra.
Az orosz Szojuz TMA-07M december 19-én, magyar idő szerint 13:12-kor emelkedett fel a kazahsztáni starthelyről. A háromfokozatú, folyékony hajtóanyagú Szojuz-FG hordozórakéta a megszokott módon, 9 perc leforgása alatt Föld körüli pályára állította az űrhajót, amely a szükséges pályaigazító manőverek után, két nap és két óra elteltével dokkol majd a Nemzetközi Űrállomás (ISS) Rasszvet moduljához.
Az idei utolsó emberes űrhajó utasai – Chris Hadfield (Kanada), Tom Marshburn (USA) és Roman Romanyenko (Oroszország, a Szojuz parancsnoka) – az ISS 34. számú személyzetének már fent dolgozó három tagjához csatlakoznak. Márciusban, amikor majd ők visszatérnek a Földre, és a számozás a 35-ösre ugrik, Hadfield lesz az űrállomás parancsnoka – kanadaiként először az űrtörténelemben.
Érdekesség, hogy Marshburn a huszonötödik NASA űrhajós, aki orosz Szojuz űrhajó fedélzetén jut a világűrbe. Az első Norm Thagard volt, 1995-ben. Mivel ketten kétszer is repültek, valójában a mostani a 27. Szojuz-út az amerikaiak számára. Kezdetben a Mir űrállomás volt a célpont, jelenleg az ISS. Sőt pillanatnyilag az amerikaiak nem is rendelkeznek olyan saját űrjárművel, amellyel embereket küldhetnének a Nemzetközi Űrállomásra.
A Szojuz TMA-07M csapatának látogatása a moszkvai Vörös téren, november 29-én. Balról jobbra: Romanyenko, Hadfield és Marshburn.ÿ(Kép: NASA / Stephanie Stoll)
A 2009 után most másodszor repülő Roman Romanyenko második generációs űrhajós. Édesapja, Jurij Romanyenko ugyanerről a bajkonuri startállásról indult a világűrbe három űrutazása közül az elsőn, 1977-ben. Az ifjabb Romanyenko a repülés előtti tájékoztatón tréfásan azt mondta, hogy a mostani 6 hónapos utat az ISS-re egyfajta szokásos kiküldetésnek tekinti. Volt már fél évig az űrállomáson, meg Houstonban is - a 400 km magasan keringő űrállomás pedig még közelebb is lehet Moszkvához, mint Houston.
Marshburn megemlítette, hogy már készülnek a karácsonyra is, amit most az ISS-en töltenek majd. Emellett persze komoly munka vár rájuk az elkövetkező fél évben. Mintegy 130 tudományos kísérletben kell közreműködniük. Rájuk hárul természetesen az űrállomás rutinműködtetése, esetleges karbantartási munkák. A tervekben egy orosz űrséta szerepel. Érkeznek majd orosz és európai teherűrhajók. Amerikai részről márciusban a Dragon magán-teherűrhajó második menetrendszerű kiszolgáló útjára is számítanak, sőt előfordulhat, hogy az Orbital Sciences új Cygnus teherűrhajójának tesztpéldánya is ebben a periódusban repül. A sokat késő űreszköz startját a jelenlegi állás szerint mindenesetre áprilisra tervezik. | |||
|