Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Párhuzamos vizsgálatok
(Rovat: Az űrállomás és Oroszország - 2018.10.24 08:15.)

Az egyik orosz Szojuz űrhajón lyuk keletkezett, a másik indítása sikertelen volt. A Roszkoszmosz mindkét ügyben vizsgálódik, az októberi startbalesetről a hónap végén már többet tudhatunk.

Viszonylag hamar, már október 30-án véget érhet az az orosz vizsgálat, amely annak az okait igyekszik felderíteni, hogy október 11-én miért nem sikerült a Szojuz MSZ-10 űrhajó indítása. A fedélzeten tartózkodó két űrhajós, az orosz Alekszej Ovcsinyin és az amerikai Nick Hauge végül a Nemzetközi Űrállomás (ISS) helyett Bajkonurtól kb. 400 km-re, kényszerleszállással végezték rövidre sikerült útjukat. Szerencsére a mentőrendszer rendben működött, a kabinban közel 7g terhelést kapó űrhajósok egészségesen átvészelték a ritkán előforduló incidenst.

A Roszkoszmosz orosz állami vállalatnál felállított vizsgálóbizottság október 20-án már elfogadta előzetes jelentéstervezetét, a végleges változatot a hónap végére ígérik. Az nem világos, hogy a teljes szöveget is nyilvánosságra hozzák-e. Hogy az előzetes változatban mi szerepel, arról semmit sem tudni. Így továbbra is bizonytalan találgatásokra hagyatkozhatunk csak. Az indításhoz használt Szojuz-FG hordozórakéta oldalsó segédrakétáinak kiürülésekor és leválásakor, a felemelkedés után mintegy 2 perccel keletkezett a probléma. Ezt a földről készített videofelvételek is tanúsítják. Névtelen forrásokra hivatkozó orosz hírügynökségi információk szerint az egyik segédrakéta nem lehetett megfelelően rögzítve a Szojuz-FG első fokozatához. Az összeszereléskor alkalmazott „barkácsmegoldás” pedig nem működött a leváláskor, a segédrakéta a fokozatnak ütközött. Ez vezetett a start megszakításához.


Bár hivatalos eredmény még nincs, a Szojuz MSZ-10 indításakor valószínűleg az egyik oldalsó segédrakéta rendellenes leválása okozta a gondot. (Kép: NASA / Bill Ingalls)

Egyelőre még nem tudni, mikor indulhat újra az ISS személyzetcseréje. Korábban illetékesek szájából elhangzott, hogy előbb három ember nélküli repülést szeretnének végrehajtani, beleértve egy Progressz teherűrhajó indítását az űrállomáshoz. A következő orosz emberszállító űrhajó, fedélzetén egy-egy amerikai, kanadai és orosz utassal december közepén indult volna az eredeti menetrend szerint.

Az ISS-en jelenleg tartózkodó három fős személyzet – az orosz Szergej Prokopjev, az amerikai Serena Auñón-Chancellor és a parancsnok német Alexander Gerst – jól van, végzi a munkáját. Az év végéig azonban haza kellene térniük, mivel az ő űrhajójuk, az ISS-hez csatlakozó Szojuz MSZ-09 addigra eléri szavatossági idejének végét.

Ez egyébként az az augusztus végi hírekben szerepelt űrhajó, ahol az orbitális egység falán egy apró lyukat fedeztek fel, amin keresztül lassan szökött a világűrbe az űrállomás levegője. A lyukat gyorsan megtalálták, befoltozták, de hogy pontosan hogyan keletkezett, azt ugyancsak a Roszkoszmosz szakértői vizsgálják. Ez az eljárás nem folyik olyan gyorsan. Még október elején, a következő űrhajó, a Szojuz MSZ-10 startbalesete előtt a végeredményt november közepére ígérték. Ez feltehetően tovább húzódik majd, hiszen terveztek egy űrsétát a Szojuz MSZ-09 külső szemrevételezésére, amit azonban most a személyzethiány miatt el kellett napoljanak.


A Szojuz MSZ-09 belsejéből így fest a lyuk. (Kép: NASA / RT)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024