Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Sárga – de úgy, vagy nem úgy?
(Rovat: Az űrállomás és Oroszország - 2022.03.24 09:15.)

A Szojuz MSZ-21-ről az ISS-be „átúszó” három orosz kozmonaután lévő sárga-kék ruhák kapcsán a sajtóban és a fórumokon óriási kommunikációs vihar alakult ki.

Holnap lesz egy hete, hogy elindult, majd megérkezett a Szojuz MSZ-21 űrhajó háromfős orosz személyzete a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). Az őket váró legénységgel együtt készített – máskor szokványos – csoportkép járta be a világsajtót és a közösségi oldalakat. A kérdés az immár egy hónapja zajló véres orosz–ukrán háború okán az volt, hogy itt vajh’ arról van-e szó, hogy a három orosz űrhajós ruházatával az Ukrajna iránti szolidaritását fejezi-e ki, vagy az öltözék egyszerűen csak tisztelgés egykori alma materük előtt. Azt, hogy ki mire gondol, nyilván nem tudhatjuk. Pár dolgot viszont tudhatunk, leírhatunk, hogy azután a választást az „A” és „B” lehetőségek között az olvasóra bízzuk.


(Kép: Roszkoszmosz)

Kezdjük talán ott, hogy e sorok szerzője (aki immár fél évszázada igyekszik követni az űrhajózás, űrkutatás eseményeit) ilyen „rikító sárga színű” szovjet/orosz fedélzeti ruházatra nem emlékszik. (Ha tévedek, és volt hasonló, remélem, hogy valamelyik tisztelt olvasónk ezt jelzi.) Ha ilyen öltözék korábban nem volt, akkor szinte biztosan kijelenthető, hogy a viselet kialakítása szándékos volt.

Egy másik tény az, hogy egy pályára készülő személyzet kísérleti eszközeit, felszereléseit egy Progressz korábban felszállítja. Természetesen vannak „utolsó pillanatos” cuccok, ezek a személyzettel együtt, a Szojuz orbitális fülkéjében utaznak. Nincs információ arról, hogy ezek a „beltéri ruhák” az utolsó Progressz teherűrhajóval, vagy a személyszállító Szojuzzal utaztak. (Olvasói észrevétel nyomán helyesbítés: a ruhák a Szojuzban kellett érkezzenek, hiszen az űrhajósok az átszálláskor is ezeket viselték. – A szerk.) Az viszont biztos, hogy egy-egy ilyen ruha nem egy nap alatt készül el, és a személyzet a start előtt minimum egy héttel (ezt a COVID akár nyújthatja is) már Bajkonurban van. Elvileg tehát ezek a ruhák elkészülhettek a háború kitörése és a személyzet Bajkonurba költözése között, de akár még a háború előtt is...

Egy következő hangsúlyozandó tény az, hogy bár ez a személyzet nem katonákból áll, de ők valamennyien állami alkalmazottak. Azt gondolom, hogy ez azt jelenti, hogy van velük szemben egyfajta elvárás a kormányzati lépéseket illető lojalitást illetően…

A speciális szín tehát mindenképpen azt jelenti, hogy ezek a ruhák szándékosan lettek ilyenek. A kérdés már csak az, hogy a szándék, illetve a cél mi volt?


Ahogy azt a start kapcsán megjelent cikkünkben említettük, mindhárom kozmonauta a Bauman Állami Egyetemen tanult. Ők állítják, hogy a ruha színvilága csak egy egyszerű tisztelgés alma materük iránt. Mi ez a színvilág? Nos, álljon itt a Bauman emblémája (balra), és tegyük mellé a Szojuz MSZ-21 repülés – a kozmonauták által tervezett (!) – logóját (jobbra). Nem kell sok intelligencia ahhoz, hogy lássuk párhuzamot. Mindkét logóban dominál a sárga és a kék, sőt az egyetem 175. születésnapján kiadott speciális 5 rubeles bélyegen látható 175-ös szám is inkább sárga, mint arany színű. Ez – e sorok szerzője szerint – azt jelenti, hogy a repülés emblémájával (illetve a repüléssel és a sárga munkaruhával) a trió a Baumannak akart tisztelegni. Ha nincs a mostani háború, akkor állításukat minden bizonnyal mindenki elfogadja.


E sorok szerzőjének véleménye tehát az, hogy itt nem orosz állami alkalmazottak Ukrajna melletti kiállásáról, hanem iskolájuk előtti tisztelgéséről van szó. De persze az is lehet, hogy a szerző téved, és épp azt látjuk, ahogy három bátor mérnök-kozmonauta borsot tör Putyin elnök, és a Marxista-Leninista Egyetemet végzett, egykori miniszterelnök-helyettes Roszkoszmosz-vezér, Rogozin orra alá.

Epilógus: A Bauman Műszaki Egyetemen a szovjet/orosz repülés és űrtevékenység több kimagasló vezetője, illetve kozmonautája tanult. Nem véletlen, hogy a Szojuz MSZ-21 logóján Koroljov „főkonstruktőr” profilja is megjelent, hisz Koroljov is az MGTU-n végzett. De nem csak ő. Ide járt még A. Ny. Tupoljev, P. O. Szuhoj, V. M. Mjasziscsev, Sz. A. Lavocskin, V. M. Petljakov – a később nevüket viselő repülőgépgyárak vezetői, vagy éppen a rakétatervezésben, vagy hajtómű-tervezésben kimagaslót alkotó V. Ny. Cselomej és A. A. Mikulin. A későbbi szovjet/orosz űrhajósok közül itt szerezte diplomáját K. P. Feoktyisztov (a Vosztok/Voszhod program egyik főmérnöke), O. I. Szkripocska, O. G. Makarov, V. A. Szolovjov (az első ember a Miren), G. M. Szterkalov – és persze a most az ISS-en tartózkodó O. G. Artyemjev, Gy. V. Matvejev és Sz. V. Korszakov is.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024