Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Katonákat toborozna a Roszkoszmosz?
(Rovat: Az űrállomás és Oroszország, Az űrállomás és az USA - 2023.06.26 07:15.)

Az orosz űrügynökség szerepét betöltő állami vállalat állítólag önkéntes zászlóaljba keres katonákat.

Legalábbis így értesült a Financial Times. A Roszkoszmosz mindenesetre nyilvánosan egyelőre nem ismerte el a toborzás tényét. Az Ukrajna elleni háborúban bevetendő Uran (Uránusz) zászlóalj tagjait a Roszkoszmosz, valamint más, repülő- és űripari állami vállalatok alkalmazottai között keresik. Az értesülések szerint az újoncok 100 ezer rubel (mintegy 1200 amerikai dollár) belépési bónuszt és havi 270 ezer rubel fizetést kapnának a frontvonalban harcolva. Ez jóval több, mint a Roszkozmosz legtöbb alkalmazottjának fizetése.

A toborzás űrjárműveket és katonákat ábrázoló plakátokkal, a háborúban való részvételt népszerűsítő videókkal folyik. A Roszkozmosz létesítményeiben országszerte 170 ezer alkalmazott dolgozik. A toborzási kampány célja az orosz katonai erők megerősítése, de nem a közvélemény szemében okkal népszerűtlen általános sorozással, hanem inkább önkéntes alapon.


A Roszkoszmosz logója az egyik toborzóplakáton. (Kép: Uran zászlóalj közösségi média)

Hogy a Roszkoszmosz a toborzás tényének külföldön nem csap hírverést, annak az is lehet az oka, hogy a vállalatot eddig jórészt mentesítették a Nyugat által az ukrajnai inváziót követően más orosz iparágakkal szemben bevezetett szankciók alól. A Roszkoszmosz továbbra is szoros kapcsolatot tartott fenn a NASA-val és az Európai Űrügynökséggel (ESA), hiszen együtt üzemeltetik a Nemzetközi Űrállomást (ISS). Ennek az együttműködésnek a részeként az amerikaiak orosz űrhajókon, az oroszok pedig a NASA által támogatott járműveken repülnek, az űrügynökségek szakemberei pedig együttműködnek a napi műveletekben. A NASA a minap jelentette be, hogy Konsztantyin Boriszov orosz űrhajós repül augusztusban a SpaceX Dragon űrhajójának hetedik ISS küldetésben (Crew-7), amelynek startja augusztus közepén várható.

A háború kitörése után jelentősen megromlottak ugyan a NASA és a Roszkoszmosz közötti kapcsolatok, de az ISS fenntartásának szükségessége felülírta a nézeteltéréseket. A Roszkoszmosz harcos kijelentéseket tevő vezetőjét, Dmitrij Rogozint pedig Moszkvában idővel le is váltották posztjáról. Számos korábbi amerikai űrhajós viszont már eddig is nyíltan kiállt az orosz háborús lépések és az együttműködés folytatása ellen. Az, hogy a jelek szerint a Roszkoszmosz már közvetlenül is támogatja a háborús erőfeszítéseket az önkéntes zászlóalj felállításával, még inkább alááshatja a nemzetközi űrkapcsolatokat.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024